Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

piątek, 20 października 2017

Apel Straży Miejskiej - Dbaj o bezpieczeństwo - noś odblaski

Straż Miejska przypomina o obowiązku noszenia odblasków poza obszarem zabudowanym po zapadnięciu zmroku. Założenie odblaskowego elementu znacznie poprawi nasze bezpieczeństwo.

Odblaski dla pieszych - Prawo o ruchu drogowym

Art. 11 ust. 4a Prawo o ruchu drogowym:

"Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku."

Nowelizacja z dnia 30 sierpnia 2013 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziła obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku - poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przed zmianą przepisów taki obowiązek miały tylko dzieci w wieku do 15 lat. Obowiązek ten nie dotyczy pieszych poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, po chodniku, czy w strefach zamieszkania gdzie cała szerokość drogi jest do dyspozycji pieszego, który ma tam pierwszeństwo przez pojazdem. Odblaski muszą nosić także piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Za brak odblasku może grozić mandat karny w wysokości do 500 zł. Strażnicy podkreślają, że noszenie odblasków zwiększa przede wszystkim widoczność i poprawia bezpieczeństwo, zwłaszcza na drodze.

"Ustawodawca nie narzuca, jak ma wyglądać i o jakich wymiarach ma być obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze jest to, żeby spełniał swoją funkcję i był widoczny" - mówi Tomasz Burkat, komendant myślenickiej Straży Miejskiej.

"Przepisy mają na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Jesienią i zimą właśnie oni bardzo często stają się ofiarami wypadków. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego, jest w stanie szybciej zareagować. Jadąc z prędkością 80 km/h widzi pieszego ubranego na ciemno z odległości 30 - 40 metrów. Już jeden element odblaskowy powoduje, że pieszy widoczny jest z odległości 120-160 metrów. Te dodatkowe metry decydują często o życiu, gdyż pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego" - dodaje Tomasz Burkat.

Gdzie najlepiej nosić opaski odblaskowe?

Elementy odblaskowe najlepiej spełniają swoją rolę, gdy są umieszczone najbliżej ziemi (w okolicy kolan, np. nad kostką ), im niżej się znajdują tym szybciej padną na nie promienie świateł reflektorów i kierowca szybciej dostrzeże pieszego na drodze. Można je również nosić na ubraniu, najlepszym miejscem wówczas będzie owiniecie opaski na przedramieniu.

Strażnicy Miejscy radzą aby umieszczać je w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.