Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Kultura

wtorek, 12 grudnia 2017

Rusza budowa Muzeum Niepodległości

11 grudnia 2017 roku dokładnie na jedenaście miesięcy przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach odbyło się podpisanie umowy na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości.

Konsorcjum firm INSTBUD z Nieznanowic reprezentowane przez Szymona Bogutę w obecności burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Macieja Ostrowskiego oraz skarbnik Anity Kurdziel podpisało umowę na budowę nowoczesnego gmachu Muzeum Niepodległości. Równocześnie podpisano umowę na nadzór inwestorski tej inwestycji, który poprowadzi Dom Inżynierski Promis S.A. ze Szczecina. Po dopełnieniu formalności odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod rozpoczęcie robót budowlanych, a plac budowy został oficjalnie przekazany wykonawcy

W uroczystości wzięli udział burmistrz Maciej Ostrowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Myślenicach Tomasz Wójtowicz, po. dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach Paweł Lemaniak, projektant budowli dr inż. architekt Łukasz Stożek, a także ze strony wykonawcy pełnomocnik Szymon Boguta i przedstawiciel nadzoru inwestorskiego Leszek Smajdor.

Konsorcjum Instbud z Nieznanowic wcześniej współpracowało z Gminą Myślenice między innymi przy projekcie „Czysta woda dla Krakowa”, czy też budowie centrum treningowego Wisły Kraków na Zarabiu.

Nowe muzeum stanie w sąsiedztwie dawnego placu targowego przy ul. Traugutta, gdzie obecnie znajduje się bezpłatny parking. Przejmie wszystkie zbiory i archiwalia z obecnej siedziby muzeum w Domu Greckim. Zgodnie z koncepcją siedziba muzeum będzie kilkukrotnie większa od aktualnej powierzchni ekspozycyjnej. Zgodnie z koncepcją architektów, muzeum ma być nowoczesnym, naszpikowanym multimediami obiektem, łączącym historię, tradycję i kulturę. W nowym obiekcie znajdzie się też między innymi sala wykładowa na 150 osób.

Przetarg na budowę nowej siedziby Muzeum Niepodległości został przez Gminę Myślenice ogłoszony w sierpniu bieżącego roku. Złożone zostały dwie oferty, pierwsza z firm odstąpiła od podpisania umowy tracąc jednocześnie wadium.