Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Oświata

poniedziałek, 11 grudnia 2017

"Odblask to nie obciach" - akcja Straży Miejskiej

W miasto rusza patrol odblaskowy w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej myślenickiej Straży Miejskiej adresowanej do młodzieży - „Odblask to nie obciach, to Twoje bezpieczeństwo”

Straż Miejska Myślenice po raz kolejny inicjuje akcję profilaktyczną, której celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza młodych ludzi. Pojęcie bezpieczeństwa dla ludzi młodych często jest czymś wirtualnym, „nienamacalnym”. Młodzież, często powtarza, że „nas to nie dotyczy” lub „nam się takie rzeczy nie przytrafią”. Ale czy tak jest naprawdę? Statystyki mówią coś zupełnie innego. Co roku tylko na małopolskich drogach ponad tysiąc ofiar wypadków to piesi. Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że każdego dnia na polskich drogach ginie ok. 10 osób, z czego 4 to piesi i rowerzyści, często nieoznakowani.

Straż Miejska w swojej akcji apeluje do młodzieży. "Odblask to nie obciach, to Twoje bezpieczeństwo!"

"Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Piesi, rowerzyści, motocykliści i kierowcy samochodów – wszyscy w takiej czy innej formie korzystamy z dróg i jesteśmy ich użytkownikami. Każda z tych grup uczestników ma w pewnym sensie wpływ na siebie. W ramach akcji "Unikaj zagrożeń – bądź widoczny na drodze" Straż Miejska oraz UMIG Myślenice, dokonał dystrybucji ok. 15 tysięcy elementów odblaskowych, breloczków, opasek, kamizelek, różnego typu gadżetów, które były dedykowane dorosłym, dzieciom, młodzieży w tym również seniorom" - mówi Tomasz Burkat, komendant myślenickiej Straży Miejskiej.

"W trakcie prelekcji szkolnych funkcjonariusze straży miejskiej apelowali do dzieci i młodzieży, by rozdane odblaski nie pozostawały w biurkowych szufladach, ale były zakładane na przedramieniu, w okolicy kolan lub nad kostką w widocznym dla kierowcy miejscu i stosowane były przez pieszych na co dzień. Czy tak jest, czy wszyscy nosimy odblaski? To pytanie winno stać się przedmiotem rodzinnej troski o bezpieczeństwo naszych dzieci i nas samych jako dorosłych – bo przepisy od dwóch lat dotyczą wszystkich! Elementy odblaskowe najlepiej spełniają swoją rolę, gdy są umieszczone najbliżej ziemi (w okolicy kolan lub nad kostką), im niżej się znajdują tym szybciej padną na nie promienie świateł reflektorów i kierowca szybciej dostrzeże pieszego na drodze" – dodał kierownik Andrzej Kobiałka ze Straży Miejskiej.

Kiedy pieszy idzie ciemną drogą zauważa światła samochodu już w odległości kilku kilometrów (jeżeli droga jest prosta). Ale kierowca ma szansę zauważyć nieoświetlonego pieszego, dopiero wtedy, gdy promienie reflektorów odbijają się od postaci tego pieszego, czyli z odległości 20 - 30 metrów. Jeżeli pieszy będzie posiadał odblask ten sam kierowca zauważy go już w odległości 130 -150 metrów – to już odległość, która dla kierowcy i pieszego ma znaczenie!

„Noś odblaski cały czas, to pomoże ci nie raz”, ”Czy o zmierzchu czy o brzasku nie zapomnij o odblasku” „Noszenie odblasków jest fajne i cool,” - to hasła, które były wykrzyczane przez młodzież. Pora do nich wrócić i przypomnieć młodym ludziom, że ich bezpieczeństwo, życie i zdrowie może zależeć właśnie od tego elementu odblaskowego. Edukując młodzież, mamy wielką szansę nauczyć ich prawidłowych wzorców zachowań, które później „zabiorą” ze sobą najpierw na rowery, deskorolki, rolki, a potem do samochodów. Czy będą to te dobre wzorce, czy złe zależy to również od nas dorosłych - apeluje Tomasz Burkat.

Realizowana akcja ma zasadnicze dwa filary, których celem pośrednim jest informacja, edukacja oraz systematyczne wyposażanie w gratisowe odblaski myślenicką młodzież. Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Ideą przewodnią jest również zainicjowanie dyskusji wśród młodych by odblaski nie stanowiły obciachowego elementu garderoby bądź stereotypowego - postrzeganego niepotrzebnego gadżetu.

W niniejszej kampanii ważna jest m.in.:

- informacja, to nagłaśnianie i zachęcanie młodzieży do noszenia odblasków za pośrednictwem plakatów, komunikatów bezpośrednich w szkołach, na szkolnych stronach internetowych, komunikatorach społecznościowych czy w prasie lokalnej,

- edukacja, to kontakty bezpośrednie z myślenicką młodzieżą w trakcie ,,Odblaskowego patrolu” na terenie Miasta i Gminy Myślenice, w miejscach najczęściej uczęszczanych przez młodzież ( m.in. Rynek Myślenicki, okolice placówek oświatowych, osiedle 1000 lecia, dworce PKS i BUS oraz tereny wokół galerii handlowych)

- systematyczne przekazywanie bezpośrednio gratisowych odblasków młodzieży w trakcie ,,Odblaskowego patrolu” i krótka rozmowa informacyjno - edukacyjna wraz z przekonaniem że Odblask to nie obciach to Twoje bezpieczeństwo, ma zachęcić młodzież do wzięcia odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo.

Kampania realizowana przez Straż Miejską Myślenice ukierunkowana jest również pod kątem nawiązania kontaktu młodych ludzi bezpośrednio z ,,Odblaskowym patrolem”, który przekaże nieodpłatnie odblaski młodzieży. Akcja ta trwać będzie w okresie zimowo – wiosennym na przełomie 2017- 2018.