Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

środa, 24 maja 2017

Renowacja rur kanalizacyjnych technologią bezwykopową

Remont sieci kanalizacyjnej technologią bezwykopową zawitał do Myślenic i właśnie tego typu prace zauważyć mogli mieszkańcy w tym tygodniu na ulicy Słonecznej w sąsiedztwie Galerii Myślenickiej oraz Galerii Dekada.

Wykonywane przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach prace mają na celu monitoring rur kanalizacyjnych, a następnie są one technologią bezwykopową czyszczone i uszczelniane. Uszczelnianie liniowe tzw. rękawem polega na wciągnięciu do wyczyszczonego uprzednio kanału, nasączonego żywicą termoutwardzalną przygotowanego fabrycznie “rękawa” o odpowiedniej średnicy.

Dzięki tej technologii bez prac wykopowych rura staje się szczelna i odnowiona wewnątrz. Jak czytamy w dokumentacjach technicznych ta technologia jest w pełni sprawdzona, a unika wykopów i zamknięć ulic na czas remontów.

Tak jak w przypadku innych metod początkowe etapy renowacji nie ulegają zmianie - najpierw cały odcinek poddawany renowacji jest czyszczony pod wysokim ciśnieniem specjalistycznym samochodem czyszczącym. Miejsca zalegającego betonu oraz wystających innych przeszkód pracownicy zdalnie usuwają przy pomocy robota frezującego.

Kolejnym etapem jest przeciągnięcie liny od wciągarki, która służy do wciągnięcia rękawa do kolektora. Następnie rękaw zostaje wypełniony powietrzem, aż osiągnie odpowiednie ciśnienie. Po osiągnięciu ciśnienia do wewnątrz rękawa zostanją wprowadzone lampy. Po przeciągnięciu lamp i stwierdzeniu, że wewnętrzna powierzchnia wykładziny jest idealna przeprowadzony jest proces utwardzania. Ostatnim etapem jest otworzenie rękawa w studniach oraz wykonanie inspekcji po renowacji.

W porównaniu do innych metod renowacji rękawy z maty szklanej nasączonej żywicą poliestrową dają bardzo dużą wytrzymałość przy stosunkowo niskiej grubości ścianki.