Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

niedziela, 11 listopada 2018

Narodowy Bieg Stulecia w Myślenicach już 11 listopada

Bieg na 10 kilometrów ulicami Myślenic będzie jednym z punktów obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystartuje w niedzielę 11 listopada o godzinie 11:11 pod halą widowiskowo-sportową na Zarabiu.

- Rejestracja zawodników na bieg jest już zakończona. Ostateczna lista uczestników, którzy opłacili pakiet startowy to 209. W ramach pakietu każdy otrzyma biało-czerwoną koszulkę, w której będzie występował w tym biegu. Barwy narodowe każdego biegacza na pewno zrobią świetny efekt wizualny – mówi Marek Pajka, dyrektor myślenickiej edycji Narodowego Biegu Stulecia Odzyskania Niepodległości „od Bałtyku do Tatr”.

Narodowy Bieg Stulecia jednocześnie odbędzie się w 52 miastach na terenie całej Polski, ale też między innymi w Chicago, Nowym Jorku, Londynie i Seulu. Bieg w Myślenicach prowadzić będzie przez centrum miasta, ale także obok najważniejszych historycznie punktów – jak Muzeum Niepodległości, Pomnik Niepodległości, czy też obok Domu Kultury, Magistratu, Sądu, Kamienicy Obońskich, budynku Sokoła, kościółka na Stradomiu oraz przez zabytkowy Rynek.

- Biuro zawodów oraz zaplecze szatniowo-sanitarne znajduje się w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Zdrojowej 9. Obok hali znajduje się także start i meta biegu. Trasa prowadzić będzie zgodnie z opublikowaną przez nas mapą i uzyskała certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Każdy z uczestników za udział otrzyma medal i dyplom, a najlepsi w kategorii kobiet i mężczyzn otrzymają puchary ufundowane przez burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Macieja Ostrowskiego, który również zapowiedział udział w tym biegu – wyjaśnia Marek Pajka.

W przeddzień święta niepodległości w Myślenicach odbędzie się otwarcie budynku Muzeum Niepodległości przy ulicy Traugutta 11. Od 10 listopada będzie zatem można zobaczyć ekspozycje, które wciąż są w trakcie przygotowania przez pracowników nowoczesnego muzeum.

Główne obchody narodowego święta rozpoczną się natomiast Mszą Świętą o godzinie 14:00, a po niej poczty sztandarowe udadzą się pod Pomnik Niepodległości, gdzie po złożeniu wieńców odbędzie się uroczyste przekazanie przez burmistrza kluczy do miasta marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Z tej okazji na płycie Rynku zrobione zostanie także wspólne zdjęcie wszystkich zebranych Myśleniczan, a następnie w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu planowana jest część artystyczna.

UA-138573053-1