Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

wtorek, 07 maja 2019

Badania dla dzieci i Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w Myślenicach

Przy okazji majówkowej imprezy biegowej Garmin Ultra Race, który startował z plaży trawiastej na Zarabiu zorganizowano także profilaktyczne badania USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat wraz z Fundacją Ronalda McDonalda oraz Dzień Dawcy Szpiku Kostnego z Fundacją DKMS.

Partnerem i współorganizatorem zarówno biegu jak i badań było Miasto i Gmina Myślenice. Dzień Dawcy Szpiku Kostnego, to akcja, w ramach której każdy mógł się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku kostnego i pomóc uratować czyjeś życie. Myśleniczanie po raz kolejny pokazali, że chętnie włączają się w tego typu wydarzenia – udało się zarejestrować 52 potencjalnych dawców.

Równocześnie w ambulansie fundacji Ronalda McDonalda kilkadziesiąt dzieci z Gminy Myślenice mogło skorzystać z bezpłatnego badania USG w ramach akcji „Nie nowotworom u dzieci”. Badania są bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że rozwój dziecka przebiega tak jak przebiegać powinien. Udział mogły wziąć wcześniej zarejestrowanie dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, natomiast nad sprawnym przeprowadzeniem pieczę sprawowali radiolodzy na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych.

W czasie badania lekarz dokonywał kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Podczas akcji rodzice otrzymali dodatkowe porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki. Każdy taki przypadek to dowód, że badania profilaktyczne u zdrowych dzieci mają ogromny sens. W Gminie Myślenice limit zapisanych na badania dzieci wyczerpał się w przeciągu kilku godzin, co pokazuje bardzo duże zainteresowanie akcją zorganizowaną przez Miasto i Gminę Myślenice we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda.

Za nieocenioną pomoc przy przeprowadzeniu akcji szczególnie dziękujemy wolontariuszom: Dorota Ruśkowska, Renata Piekarz, Justyna Obierzyńska, Weronika Dudzik, Bernadetta Płachta – Costa, Dominik Sikora, Szymon Cichoń, Barbara Bylica, Julia Chęcińska, Edyta Marchewka, Mariola Piwowarczyk oraz Małgorzata Profic.