Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Budżet Obywatelski

czwartek, 26 stycznia 2017

Budżet Obywatelski szansą na realizacje pomysłów mieszkańców

Radni Klubu Wyborców Macieja Ostrowskiego na ostatniej sesji zainicjowali ideę powstania Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018. Burmistrz został zatem zobligowany do podjęcia wszelkich niezbędnych działań mających na celu przygotowanie regulacji prawnych określających zasady realizacji tego projektu.

Budżet Obywatelski pozwoli mieszkańcom zadecydować o tym na co wydać część gminnych pieniędzy. Jeszcze w tym roku powstanie regulamin i rozpoczęta zostanie promocja tej inicjatywy, tak aby jesienią głosować nad zaproponowanymi przez mieszkańców projektami. Jeszcze w lutym planowana jest konferencja prasowa i warsztaty, na których przedstawiciele stowarzyszeń oraz przedsiębiorcy będą mogli poznać plan działań i możliwe rozwiązania.

Opracowany regulamin Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego określi w jaki sposób składać wnioski, w jaki sposób będą dzielone pieniądze na zadania zaproponowane przez Mieszkańców.

Z takiego programu skorzystało już wiele samorządów, gdzie najpierw mieszkańcy składali wnioski ze swoimi pomysłami na inwestycje, a następnie poprzez głosowanie społeczność decydowała, który projekt był realizowany priorytetowo. Uchwała Rady Miejskiej weszła już w życie z dniem jej podjęcia i jeszcze w tym roku można spodziewać się pierwszych wdrożeń i pomysłów z tym związanych.

W Gminie Myślenice już od dłuższego czasu przymierzano się do wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego. Przygotowane zostało także logo programu, autorstwa Adriana Wygony, które przedstawia lipkę, symbol Myślenic oraz aktywny udział mieszkańców w życiu gminy.