LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

poniedziałek, 12 maja 2025

Festiwal z małopolskim wsparciem

Będą bębny z Senegalu, skrzypce z Węgier, flagi z całego świata i tańce, których jeszcze nie znacie. W poniedziałek, 12 maja, w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę między Myślenicami i Województwem Małopolskim o dofinansowanie organizacji 11. edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Przy okazji organizatorzy opowiedzieli o tym, na co możemy liczyć w czasie festiwalowego tygodnia między 14 a 20 lipca.

Do Myślenic przyjedzie ponad 300 artystów z kilkunastu krajów świata, m.in. z Indii, Kolumbii, Chorwacji, Turcji, Wenezueli i kilku innych krajów. Na rynku, w parku, w muzeum, pod chmurką. Tu będą śpiewać, tańczyć, mieszkać i spotykać się z Wami.

To wydarzenie, na które czekamy cały rok – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka. – Serdecznie dziękuję panu marszałkowi Łukaszowi Smółce oraz całemu Zarządowi Województwa Małopolskiego za to, że nieprzerwanie wspierają nasz festiwal i umożliwiają jego rozwój. Marszałek  znalazł na to piękną odpowiedź: – Spotkania z Folklorem to wydarzenie, które pozwala na wymianę doświadczeń między przedstawicielami różnych tradycji i kultur. Ale też sposób na promocję Małopolski jako regionu otwartego i gościnnego.

Przed nami 6 dni, ponad 30 wydarzeń i niezliczone emocje. Festiwal zaczniemy 14 lipca uroczystą inauguracją. Folklor ożyje w całym mieście i poza nim – warsztaty dla dzieci, koncerty, parady, potańcówki i kino plenerowe. Zespoły odwiedzą również Kraków i Krynicę-Zdrój, promując kulturę swoich krajów i gościnność Małopolski.

Spotkania z Folklorem to coś więcej niż koncerty – podkreśla Robert Bylica, dyrektor organizacyjny festiwalu. – To święto ludzi, bliskości, różnorodności i radości.

W tej edycji nowością są koncerty „Dobry wieczór, Myślenice!”, bardziej kameralne, za to pełnospektaklowe występy zespołów zrealizowane w formule Europa vs. reszta świata. To od wtorku do czwartku wieczorem na scenie MOKiS. Ale rdzeniem myślenickich spotkań pozostaną, jak co roku, weekendowe widowiska na rynku.

W piątek zobaczymy galę „Na skrzydłach tradycji”. To ukłon w stronę muzyki, która czerpie z korzeni. Ale też odwołanie do poprzednich edycji festiwalu i jego twórców. Wieczorem tego dnia – LemON z rockiem i folkiem. W sobotę, po etnicznym show  „Muzyka – Taniec – Śpiew”, na scenę wkroczy  gwiazda najmłodszej generacji, Viki Gabor. A niedziela? To już nie koncert. To manifest jedności i kolorów. Parada wszystkich zespołów przejdzie ulicami miasta, by spotkać się na rynku podczas wielkiego finału „Myślenice – Małopolska – Świat”. Prezentacja flag, wspólny śpiew, taniec i ogrom emocji.

Co ważne, festiwal żyje nie tylko na scenie. „Folk Kids” to specjalne warsztaty dla dzieci – codziennie coś innego, codziennie gdzie indziej. „Folk Fashion” pozwoli zmierzyć się z tajemnicami ludowej mody. „Folk Food” da spróbować smaków świata. A potańcówki „Folk & Roll” z muzyką na żywo pokażą, że w Myślenicach tańczy się na całego.

To festiwal, w którym się uczestniczy – całym sercem i ciałem. Zapraszamy już w lipcu!


Organizatorem 11. edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem - International Folk Meetings Małopolska - jest Miasto i Gmina Myślenice, a partnerem głównym Województwo Małopolskie.

Warunki powietrza

Myślenice, ul. H. Jordana:
PM 2.5: 8.8 PM 10: 12.4
Więcej czujników
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem
czyste-powietrze-zdrowy-wybor
Galeria zdjęć
Opracowanie strategii Myślenice 2032
SIP Myślenice