Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 17 marca 2020

Apel Straży Miejskiej: Zostań w domu!

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz zgodnie z komunikatami rządowymi funkcjonariusze będą  zwracać szczególną uwagę na duże skupiska ludzi – zwłaszcza młodzieży szkolnej, gromadzącej się w miejskiej przestrzeni (ulice, chodniki, place, parki, itp.).

- Będziemy odsyłać takie osoby do domów, wszystko po to aby zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem, który jest poważnym zagrożeniem zwłaszcza dla osób starszych, chorujących i mających obniżoną odporność. W czasie zagrożenia epidemicznego apelujemy o pozostanie w domach jeśli nie ma konieczności wyjścia, a także o odpowiedzialność za swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich – mówi Tomasz Burkat, komendant Straży Miejskiej.

Przypominamy:

  • uczniowie, dzieci, młodzież i osoby przebywające na zewnątrz powinny zachować odległość od osób, które kichają i kaszlą – GIS zaleca, aby odsuwać się na co najmniej 1,5 metra od osób, które mają objawy zakażenia, takie jak katar, kaszel, gorączka;
  • należy chronić innych podczas kichania i kaszlu – usta i nos należy zakrywać chusteczką lub zgiętym łokciem. Taką chusteczkę należy jak najszybciej wyrzucić do zamkniętego pojemnika na śmieci, a ręce dokładnie umyć wodą z mydłem, nie zaleca się żucia gumy i wypluwanie jej bez uprzedniego zabezpieczenia i zutylizowania w pojemniku na odpady, czy plucia po chodnikach i innych miejscach publicznych;
  • same ręce należy często myć, używając do tego celu ciepłej wody z mydłem. Można też dezynfekować dłonie specjalnymi płynami.

Przypominamy, że  przerwa w zajęciach w szkole i na uczelni to nie wakacje, ani ferie - to czas, w którym musimy zrobić wszystko, aby nie dochodziło do kolejnych zarażeń koronawirusem.

- Dlatego pozostańcie w domu, nie spotykajcie się ze znajomymi, nie przesiadujcie w galeriach handlowych i tego typu miejscach, nie chodźcie na dyskoteki, czy inne imprezy, zrezygnujcie z wycieczek i odwiedzin znajomych. Dbajcie o higienę, częste mycie i odkażanie rąk. Pamiętajcie, że to również od Was zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej! Dziś te ograniczenia zwłaszcza dotyczące kwarantanny nie są dla nikogo wygodne - ale teraz jest czas próby, czas solidarności międzypokoleniowej, która cementuje nas jako wspólnotę. Miejmy zatem szacunek dla naszego zdrowia, dla naszych bliskich i dla tych, którzy każdego dnia się poświęcają, bądźmy wyrozumiali dla siebie nawzajem  - apeluje komendant Tomasz Burkat.