Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 22 września 2020

Myślenice ambasadorem Europejskiego Tygodnia Transportu Zrównoważonego

Miasta z całej Europy co roku biorą udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, a wśród największych miejscowości w tym roku znalazło się też Miasto i Gmina Myślenice. Celem akcji jest promowanie wszelkich zrównoważonych form mobilności i komunikacji, które promują zdrowy tryb życia i ochronę środowiska.

W ramach programu władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty starają się zachęcić mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia. Kulminacyjnym momentem w trakcie ETZT jest Dzień bez Samochodu, przypadający na 22 września. Gmina Myślenice w tym dniu przekazała do użytku mieszkańcom nową inwestycję - łącznik ulicy Solidarności wraz z ciągiem pieszo-rowerowym. Organizacja otwartego wydarzenia była niemożliwa z uwagi na strefę żółtą wprowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia, która powoduje dodatkowe obostrzenia sanitarne spowodowane pandemią koronawirusa.

Motywem tegorocznej kampanii ETZT jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”, która wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Chociaż osiągnięcie celu długookresowej strategii to przyszłość, bezpośrednie działania służące rozwiązywaniu problemu zanieczyszczenia, emisji dwutlenku węgla, czy zagęszczenia ruchu, mogą przynosić natychmiastowe pozytywne skutki.

- Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się w szczególnych uwarunkowaniach spowodowanych pandemią COVID-19. Dlatego tym bardziej cieszy mnie fakt, że wyzwanie „Zeroemisyjnej mobilności dla każdego” podjęła już rekordowa liczba samorządów w Polsce.  To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, aby nasze miasta i gminy stały się przyjazne dla środowiska i dostępne dla wszystkich. Zachęcam wszystkich do udziału w tegorocznej kampanii – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ministerstwo Infrastruktury jest Krajowym Koordynatorem ETZT. Dzięki podejmowanym działaniom promocyjnym zaangażowanie w ETZT systematycznie rośnie. W tym roku w ogólnoeuropejskiej akcji bierze udział ponad 200 miast z całej Polski, przed rokiem najlepszym europejskim miastem został serbski Kruševac, który wyprzedził Rethymno (Grecja) i Wrocław (Polska).

- Zdecydowaliśmy zarejestrować Gminę Myślenice do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i promować kwestie zrównoważonego transportu, poprawiające jakość życia mieszkańców oraz ochronę środowiska. W tym roku uruchomiliśmy pilotażową linię autobusową, która jest namiastką komunikacji miejskiej. Poprzez ostatnie inwestycje zarówno w mieście jak i na terenach wiejskich dbamy o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, a tydzień dla zrównoważonego transportu ma podnieść świadomość wśród mieszkańców o negatywnych skutkach masowej motoryzacji i konsekwencjach dla naszej jakości życia. Szukamy nowych pomysłów i rozwiązań, planujemy prelekcje dla dzieci i młodzieży oraz kontynuację pikników rodzinnych i wydarzeń sportowych, które promują zdrowy i aktywny tryb życia. Gmina Myślenice jest przyjazna mieszkańcom. Myślę, że wspólnymi siłami możemy zadbać o nasze dobro – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu na terenie Gminy Myślenice promujemy turystykę pieszą i rowerową, a także komunikację publiczną. W tym roku zainwestowano w nowe wiaty przystankowe z logiem Miasta i Gminy Myślenice, w ramach inwestycji drogowych dofinansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych powstały nowe chodniki wraz z ścieżkami rowerowymi, a to nie koniec planów dotyczących rozwoju tych form komunikacji.