Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Inicjatywa Lokalna

wtorek, 13 marca 2018

Memoriał im. Stacha Cichonia - zebrano ponad 60 tysięcy złotych

Ostateczna kwota jaką udało się zebrać organizatorom podczas tegorocznego Memoriału im. Stacha Cichonia na rehabilitację Laury Kurowskiej oraz leczenie Mateusza Chrobaka to 61 140,90 zł! Dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej imprezy i kolejną rekordową zbiórkę, która dla organizatorów jest motywacją do dalszych działań i przede wszystkim nieocenionym wsparciem dla leczenia wspomnianej dwójki dzieci.

Mali bohaterowie

Mateuszowi Chrobakowi staramy się pomóc już od 2009 roku. Dzisiaj to już 12-letni chłopiec, zagorzały kibic Orła Myślenice oraz Wisły Kraków. Niestety z uwagi na złożoną wadę serca przeszedł już szereg operacji, a w ostatnim czasie musiał zrezygnować z uczęszczania do szkoły, gdyż nie może narażać się na fizyczny wysiłek. Wciąż jest jednak silny i obiecuje walkę o swoje serducho. 

Laurka Kurowska kilka tygodni temu przeszła operację w Stanach Zjednoczonych, która ma pozwolić jej chodzić o własnych siłach. Niedawno wróciła do Polski i rozpoczyna rehabilitację, na którą zbierane były środki podczas tegorocznego Memoriału. Rokowania są optymistyczne, dlatego oczywiście trzymamy kciuki za zdrowie zarówno Mateusza jak i Laury.

Łączy nas piłka

Koronną dyscypliną podczas każdej edycji Memoriału im. Stacha Cichonia jest oczywiście halowy turniej piłkarski, który w tym roku miał szczególny wymiar i prestiż przez honorowy patronat Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ciarki przeszły po plecach niejednemu z licznie zebranych osób w hali widowiskowo-sportowej na Zarabiu podczas odczytywanego przez delegata PZPN Adama Gilarskiego listu skierowanego do organizatorów i uczestników przez samego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka. PZPN przekazał ponadto na licytację koszulki reprezentacji Polski z autografami Zbigniewa Bońka i Roberta Lewandowskiego.

Turniej piłkarski stał po raz kolejny na niezłym poziomie sportowym, a w ścisłym finale spotkało się osiem zespołów spośród 24 ekip zgłoszonych do rozgrywek. W półfinałach rozgrywek mierzyły się Stare Orły z Lambadą, wygrane przez drużynę z Krzyszkowic 5:2, a prym w tej ekipie wiedli Marek Mizia i Paweł Płonka. Znacznie bardziej emocjonujący był drugi z półfinałów, w którym po golu Pawła Słoniny prowadziła Stomatologia Stupka, ale piorunująca końcówka drużyny Cavaliaros zapewniła im finał. Na minutę i 28 sekund przed końcem po akcji Dariusza Wróbla wyrównał Michał Górka, a 16 sekund przed końcem na 2:1 z rzutu wolnego trafił Adrian Kasprzyk, dzięki czemu to ekipa złożona z zawodników Orła awansowała do finału.

Przed finałem odbył się jeszcze pokaz aerobiku sportowego oraz występ Macieja Pędy, wielokrotnego mistrza Polski w iluzji. Równo o 15:00 na parkiecie zameldowały się drużyny Cavalieros i Lambady. Ci pierwsi najpierw wykorzystali grę w przewadze i strzelili na 1:0 za sprawą Adriana Kasprzyka, ale Lambada szybko odrobiła straty z nawiązką. Najpierw bramkę wyrównującą zdobył Paweł Stryszowski, by później na 2:1 po akcji Pawła Płonki podwyższył Marek Mizia. Lambada za chwilę zdobyła trzecią bramkę, gdy Cavalieros wycofali już bramkarza, ale w końcówce zdołali jeszcze nawiązać kontakt po golu Mateusza Mistarza. Ostatecznie po meczu walki po końcowy triumf sięgnęła właśnie Lambada, wygrywając 3:2.

Najlepszym strzelcem turnieju został Marek Mizia z sześcioma golami, nagroda dla najlepszego bramkarza trafiła w ręce Karola Obłazy (obaj Lambada), natomiast statuetkę najlepszego zawodnika rozgrywek otrzymał Krzysztof Żak (Cavalieros). Po turnieju odbyło się wręczenie nagród, w którym uczestniczyli między innymi burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski, dyrektor UMiG Mieczysław Kęsek, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wójtowicz, rzecznik dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski, prezes PPN Myślenice Stefan Socha oraz prezesi Orła Edward Łapa i Wojciech Cichoń.

Licytacja pamiątek i loteria fantowa

Przez cały dzień finałowy trwała loteria fantowa, z której całkowity dochód trafił na charytatywną zbiórkę. Podobnie jak z pomocy wszystkich partnerów jak na przykład Fotobudka, Frajda, Maliny z Buliny. Na licytację trafiły między innymi wspomniane koszulki reprezentacji Polski z autografami Bońka i Lewandowskiego, ale także między innymi buty z autografem Marcina Wasilewskiego, koszulka Carlosa Lopeza z Wisły Kraków, buty i rękawice Michała Buchalika z Wisły Kraków, czy buty i piłka z autografem Patryka Małeckiego. Licytowane były także koszulka z autografami piłkarzy hiszpańskiego Villarreal, koszulka reprezentacji Polski Krzysztofa Mączyńskiego z autografami reprezentantów Polski, proporzec z historycznych spotkań Wisły Kraków z Hajdukiem Split jeszcze w Pucharze UEFA oraz wiele innych atrakcyjnych pamiątek, za których przekazanie serdecznie dziękujemy.

Rodzinna zumba i happeningowy bieg

Oprócz turnieju piłkarskiego niedzielny finał jak zawsze przyciągnął przedstawicielki płci pięknej, które wzięły udział w energicznym rodzinnym maratonie Zumby fitness, z której dochód również trafił na charytatywną zbiórkę. O 13 ruszał natomiast bieg happeningowy, na dwóch trasach o dystansie 2 oraz 4 km. Na krótszym dystansie wygrał Krystian Sułowski, a za nim dobiegli do mety Filip Płoszaj i Karolina Maślak, natomiast 4 kilometry najszybciej pokonał Marcin Sałach, wyprzedzając Rafała Wojtycę i Tomasza Fijała.

Zakręcona siatkówka pełna emocji

W tym roku Memoriałowi im. Stacha Cichonia towarzyszyły także dwa turnieje siatkówki. W przeddzień finału odbył się tzw. Zakręcony turniej siatkówki, w którym uczestnicy zgłaszali się pojedynczo, a przed rozpoczęciem rozgrywek składy drużyn zostały wylosowane. Ostatecznie w finale zagrały Esy Floresy kontra Klan Rydzyków, a po emocjonalnym meczu po końcowy triumf sięgnął Klan Rydzyków.

Tydzień wcześniej rozegrany został turniej w kategorii kobiet, w którym wzięło udział kilka drużyn niemal z całego województwa. Ostatecznie na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna Naprzód Grażyny, wygrywając finałowe starcie z Volley Rabka. Brązowe medale zdobyły siatkarki Tak Jest Kraków, pokonując w dwóch setach Małopolską Szkołę Gościnności.

199 km na basenie i siła w Cross Spocie

W sobotę przed finałem również w tym roku odbyły się zawody na basenie "Pływam pomagam". Formuła zawodów zakładała, aby przepłynąć jak najwięcej długości basenu, a wynik wszystkich uczestników został zsumowany. Licznik zatrzymał się tuż przed 200 kilometrami. Najwięcej w kategorii kobiet przepłynęła Paulina Chlipała (4050 m). Drugie miejsce to wynik Marty Jaworskiej (3100 m), a trzecie Magdaleny Korus (2850 m). Wśród mężczyzn najdłuższy dystans pokonał Krzysztof Stawarz (3600 m), a za nim uplasowali się Mateusz Tylek (3100 m) oraz Jan Bętkowski (3050 m). Mniej więcej równocześnie w siłowni Cross Spot przy ulicy Traugutta odbył się Cross Training, w którym około 25 osób rywalizowało wewnętrznie o najlepszy wynik. Ważniejsza od rywalizacji była tu jednak charytatywna pomoc Laurze i Mateuszowi.

Strzelanie i odrobina zimowego szaleństwa

Po raz pierwszy imprezie towarzyszyły zawody strzeleckie, które zorganizowała grupa Obrony Terytorialnej Halniak przy współpracy z Muzeum Niepodległości. W strzelnicy sportowej na Zarabiu zjawiło się około stu uczestników, którzy chcieli spróbować swoich sił w strzeleckiej rywalizacji. Najlepsi w strzelaniu okazali się Artur Serafin, Marcin Lis i Tomasz Motyka. Zawodom towarzyszyły różnego rodzaju pokazy i szkolenia z obsługi broni. 

Drugi raz w ramach Memoriału im. Stacha Cichonia zorganizowano także zawody narciarskie, w których każdy mógł spróbować zjazdu na czas. Wyniki również i w tej dyscyplinie były sprawą drugorzędną, a organizacji po raz kolejny podjęły się Aktywacja przy współpracy z Sport Arena Myślenice. Zawody rozgrywano w kilku kategoriach wiekowych, a nagrody za pierwsze miejsca trafiły do Jakuba Masłowskiego, Bartosza Dyczkowskiego, Jakuba Niecia, Marka Bogdanowicza, Dagmary Ostrowskiej oraz Dominika Śliwińskiego.

Zbiórki w szkołach i spektakl Grupy Misterium

Oprócz sportowej rywalizacji do udziału w charytatywnej zbiórce włączyły się także szkoły z Myślenic. Jak co roku nieocenione było wsparcie Małopolskiej Szkoły Gościnności, która zorganizowała zróżnicowane zajęcia dla młodzieży z przeznaczeniem środków na Laurę i Mateusza. W Szkole Podstawowej nr 3 dochód z tzw. słodkiego czwartku trafił do puli zebranej podczas całego Memoriału, a podobną akcję przeprowadzono w byłym Gimnazjum nr 1, oddziale Szkoły Podstawowej nr 2. 

Sporą kwotę udało się też zebrać Grupie Misterium podczas niedzielnego spektaklu Misterium Męki Pańskiej. To właśnie dzięki zbiórce w Małopolskiej Szkole Gościnności oraz Grupie Misterium, wstępna kwota podana około 54 tysięcy złotych tuż po zakończeniu imprezy w dniu 5 marca powiększyła się ostatecznie do kwoty 61 140,90 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim za nieocenione wsparcie!

GALERIE ZDJĘĆ:

Galerie zdjęć na naszym fanpage na Facebooku (Za oprawę medialną foto+video odpowiadali: Krzysiek Biela, Mikołaj Bała, Jasiek Wodniak, Wojtek Dyrcz. Dziękujemy!)

GALERIE ZDJĘĆ - autor Paweł Biela

➡️Część 1: http://tnij.at/memorial
➡️Część 2: http://tnij.at/memorial0
➡️Część 3: http://tnij.at/memorial1

Źródło: www.orzelmyslenice.pl