Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Kultura

wtorek, 17 grudnia 2019

25 lat tradycyjnej wigilii na Górnym Przedmieściu

Zgonie z tradycją, w trzecią niedzielę Adwentu w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu spotykają się seniorzy z całego miasta, by wspólnie zasiąść do wigilijnego stołu. Wydarzenie to już po raz dwudziesty piąty licznie zgromadziło osoby starsze i samotne. Dla wielu z nich jest to jedyna okazja w roku do spotkania i wspólnej rozmowy.

Podobnie jak w poprzednich latach spotkanie wigilijne rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem księdza proboszcza Adama Pawickiego. Po jej zakończeniu przyszedł czas na odczytanie przez przewodniczącą Koła Gospodyń na Górnym Przedmieściu, p. Halinę Bzowską, tradycyjnego wiersza, w którym powitano wszystkich przybyłych seniorów, przedstawicieli władz oraz podziękowano za trud i pracę włożoną w organizację tego wydarzenia. Słowa podziękowania dla organizatorów oraz serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne złożył również burmistrz – Jarosław Szlachetka. Podkreślił jednocześnie jak ważna i piękna jest to tradycja, która w naszej gminie jest jedną z najstarszych.

Kolejnym punktem tej uroczystości był występ grupy kolędniczej z Trzebuni. Kolędnicy swoim programem umilili czas wszystkim obecnym, a śpiewane wspólnie pod koniec kolędy wprowadziły radosną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Nieodłącznym elementem każdego wigilijnego spotkania jest wspólne łamanie się opłatkiem oraz składanie sobie życzeń. Jest to chwila bardzo emocjonalna, podczas której nie zabrakło również miejsca na rozmowę. Dla wielu przybyłych seniorów, którzy każdego dnia borykają się z licznymi problemami zdrowotnymi jest to jedyny czas w ciągu roku, w którym mogą spotkać dawnych znajomych i zamienić z nimi kilka słów.

Głównym organizatorem tego pięknego wydarzenia jest Koło Gospodyń z Górnego Przedmieścia. Podobnie jak w poprzednich latach panie z koła gospodyń zadbały, by nikt nie wyszedł głodny. Na stołach znalazły się: tradycyjny żur, barszcz z uszkami, groch z kapustą, pierogi ze śliwkami oraz ryba i kompot z suszonych owoców. Środki finansowe oraz produkty spożywcze na organizację wigilii przekazali: Gmina Myślenice, MGOPS w Myślenicach, Rada Miejska Myślenic, Airport Balice oraz Maspex Wadowice. Każdy z uczestników na zakończenie spotkania otrzymał paczkę z produktami na święta.

W czasie spotkania swoją obecnością zaszczycili zebranych przedstawiciele władz samorządowych: starosta Józef Tomal, burmistrz Jarosław Szlachetka, zastępca burmistrza Mateusz Suder, oraz radni Grażyna Ambroży, Jan Podmokły oraz Jan Bylica. Obecni byli również ksiądz proboszcz Zdzisław Balon oraz ksiądz proboszcz Adam Pawicki, któremu to panie z koła - jak co roku - złożyły życzenia imieninowe.

Spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych, a wspólnym rozmowom nie było końca. Choć przez chwilę przybyli seniorzy mogli zapomnieć o troskach i problemach dnia codziennego. Wspólna wieczerza wigilijna na Górnym Przedmieściu to piękna inicjatywa, która łączy ludzi i pokazuje, co tak naprawdę jest istotne podczas zbliżających się świąt. Ta dwudziestopięcioletnia tradycja uczy szacunku wobec tych, którzy wiele już przeżyli a także tych, o których się zapomina. Święta Bożego Narodzenia to bardzo wyjątkowy okres. Mamy jeszcze czas, by odpowiednio się do nich przygotować.

Tekst: Małgorzata Drożdż Foto: Marek Stoszek, Paweł Biela