Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Kultura

wtorek, 07 maja 2019

Myślenicki dialog – debata z młodzieżą razem przeciw hejtowi

W wypełnionej po brzegi sali kinowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu zaproszeni goście wraz z młodzieżą ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z terenu Miasta i Gminy Myślenice debatowali na temat przeciwdziałania mowie nienawiści i hejtowaniu.

Inicjatorem akcji #StopHejtMyślenice, w ramach której odbyła się debata, była myślenicka Straż Miejska przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice. Konferansjerami wydarzenia byli Ewelina Mielecka-Stankiewicz – redaktor Telewizji Internetowej Myślenice iTV oraz Piotr Szewczyk – dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia Jarosława Szlachetki, burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, który przywitał zaproszonych gości, a następnie przybliżył ideę przedmiotowego spotkania oraz potrzebę dyskusji i edukacji młodzieży w celu wypracowania wspólnych wartości pozwalających wyeliminować hejt i mowę nienawiści z codziennego życia.

- Mottem fundacji "Świat na tak", która już od ponad dekady organizuje konkurs Ośmiu Wspaniałych, którego celem jest promocja dobrych i pozytywnych postaw wśród młodzieży jest slogan: odpowiedzialność za siebie i innych. Ta odpowiedzialność to szacunek do siebie nawzajem bez względu na pochodzenie, status materialny, wygląd czy różnicę w poglądach. Dzisiaj to Wy w tak młodym wieku kształtujecie jak w przyszłości będzie wyglądała dyskusja publiczna. Pamiętajcie, żeby nie popełniać błędów naszego pokolenia. Zostawiam Was ze słowami wybitnego polskiego myśliciela Tadeusza Kotarbińskiego: „Lub robić coś. Kochaj kogoś. Nie bądź gałganem. Żyj poważnie!” – mówił do młodzieży Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Następnie prezentację dotyczącą radzenia sobie z hejtem mową nienawiści, idącej w ślad za nią agresji, wrogości, cyberprzemocy, czy szkolnego prześladowania przedstawił doktor nauk społecznych Andrzej Kobiałka.

- Jeśli otrzymujesz od kogoś prezent, ale go nie przyjmujesz, to do kogo on należy? – pytał na koniec swojego wystąpienia kierownik Straży Miejskiej Andrzej Kobiałka. – Odpowiadacie, że do darczyńcy? I dokładnie tak samo jest z hejtem, czy obraźliwymi słowami. Jeśli te słowa nie są przez Was przyjęte, pozostają własnością osoby, która nosi je w sobie – dodał Andrzej Kobiałka, zmuszając niejako młodzież do refleksji podczas rozpoczynającej się właśnie debaty.

Na scenie znaleźli się zaproszeni paneliści wraz z konferansjerami oraz roboczy zespół złożony z młodzieży wraz z opiekunami, natomiast młodzież zgromadzona na widowni mogła dzielić się swoimi przemyśleniami na temat codziennych sytuacji w szkole, domu, czy w swoim najbliższym otoczeniu. Na liczne pytania ochoczo odpowiadali zaproszeni goście.

Panelistami myślenickiej debaty byli Matylda Batorska – przedstawicielka młodzieży, Natalia Nowacka – animatorka i edukatorka, nadkomisarz Wojciech Chechelski – specjalista ds. cyberprzestępczości z ramienia Policji, Roman Bosski – krakowski raper, prezes fundacji Drużyna Mistrzów, kierownik myślenickiej Straży Miejskiej Andrzej Kobiałka – doktor nauk społecznych, mecenas Bartosz Wójcik – prawnik oraz ks. Jarosław Łabęda – katecheta i animator.

W skład roboczego zespołu, który w imieniu młodzieży przysłuchiwał się debacie i na koniec przedstawił zaobserwowane wnioski weszli Zosia Kulig, Maria Stasik, Karol Kaźnica, Wojciech Matoga oraz ich opiekunowie Renata Piekarz i Aneta Dziewońska. Po zakończeniu debaty krakowski raper Roman Bosski zaprezentował się młodzieży swoimi dwoma kawałkami hip-hopowymi, które idealnie wpisały się w temat rozmów. Utwór „Daj mi lajka” ukazał obecny świat polegający na życiu młodzieży w internecie, natomiast kawałek pod nazwą „Generał Gryf” przedstawił młodzieży potrzebę dobierania właściwych autorytetów.

- Debata miała na celu wzbudzenie w młodzieży refleksji do sprzeciwiania się hejtowi. Wypracowane na tym spotkaniu wnioski to konieczność rozmowy z rówieśnikami, nauczycielami, a także często rodzicami. Znaczna część młodych ludzi, która staje się ofiarą hejtu, agresji, czy mowy nienawiści boi się o tym komukolwiek powiedzieć, a przez rozmowę, zaufanie może wzmocnić swoją osobowość i poczucie własnej wartości. Zaproszeni goście mówili o przykładach radzenia sobie z hejtem, odpowiedniego reagowania na tego typu zachowania i mam nadzieję, że każdy wyszedł z tej debaty bogatszy o wiedzę i nowe doświadczenia, które przydadzą się mu w codziennym życiu – komentuje Tomasz Burkat, komendant myślenickiej Straży Miejskiej, jeden z głównych organizatorów i inicjatorów akcji #StopHejtMyślenice.