Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Kultura

piątek, 13 września 2019

Prawie pół miliona złotych na remont w MOKiS

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka podpisał umowę na modernizację części piwnic w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Jest to pierwszy etap na drodze do całkowitego odwodnienia budyniu i oddania w ręce mieszkańców kolejnych funkcjonalnych i potrzebnych pracowni, przestrzeni wystawienniczych i miejsc obcowania z kulturą. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Myślenice.

Blisko za pół miliona złotych przeprowadzone zostaną prace remontowe i adaptacyjne, dzięki którym do użytku mieszkańców zostanie oddanych ponad 152 m2 nowych powierzchni użytkowych – pracowni, sal edukacyjnych i wystawowych.

 - Cieszę się, że udało się pozywać kolejne pieniądze dla myślenickiej kultury. To ważne, by miejsca takie jak Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu się rozwijały są to bowiem istotne instytucje, które działają na rzecz rozwoju i integracji społecznej. Wykonawcy życzę dobrej pracy, a dyrekcji Ośrodka kolejnych grantów  – mówił podczas podpisania umowy burmistrz Jarosław Szlachetka.

Modernizacja  części piwnic Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu wraz z ich odwodnieniem, to pierwszy etap adaptacji zniszczonych i zdegradowanych podziemi MOKiS. Celem projektu jest uwolnienie kolejnych przestrzeni na potrzeby lokalnej społeczności, tak aby profil i program działalności MOKiS można było rozwijać zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Gminy Myślenice. Oczekiwania te zostały wyrażone w specjalnym raporcie, który powstała w ramach programu Dom Kultury+ Narodowego Centrum Kultury, gdzie badaniu poddano reprezentatywną grupę mieszkańców, a wnioski z badania wyrażono w raporcie pn. Kultura. Moje ulubione miejsce.

Najważniejszym elementem całego procesu modernizacji są roboty izolacyjne – zwłaszcza zaś hydroizolacja. Cała powierzchnia piwnic budynku MOKiS od wielu lat jest regularnie zalewana wodami gruntowymi i opadowymi, co wpływa znacząco na stan techniczny obiektu. W pierwszym etapie prac nie uda się co prawda zaizolować całego budynku, ale będzie to znaczący postęp na drodze prawidłowego zabezpieczenia mienia gminnego. Jak zapowiadają przedstawiciele MOKiS w kolejnych latach będą się starać o dodatkowe wsparcie ze strony rządowej.

Jak zapewnia wykonawca prac, roboty remontowe zakończą się w grudniu tego roku. W ich wyniku powstaną trzy nowe pracownie i część wystawiennicza dedykowana Myślenickiej Grupie Fotograficznej MGfoto. Do nowych części prowadzić będzie niezależne wejście, co umożliwi korzystania z pracowni nawet w chwili, gdy MOKiS będzie zamknięty.