Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Kultura

środa, 24 lipca 2019

„Święty Hubert – patron myśliwych” – wystawa w Muzeum Niepodległości

W poniedziałek 22 lipca odbyło się oficjalne otwarcie wernisażu wystawy "Święty Hubert - patron myśliwych." Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji pana Bogdana Kowalcze. Wystawa dostępna jest do 25 sierpnia w Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta 11 w Myślenicach.

Otwarcie wystawy poświęconej myśliwym i leśnikom było jednym z wydarzeń towarzyszących Myślenickiemu Festiwalu Lata – Dni Myślenic 2019.

Święty Hubert był żyjącym na przełomie VII i VIII wieku duchownym, potomkiem królów z dynastii Merowingów, który po swojej śmierci został obwołany patronem myśliwych. Z czasem miłośnicy polowań bardzo związali się ze swoim świętym, a jego wizerunek i legendarne spotkanie z jeleniem - wysłannikiem niebios, często ukazywali na przedmiotach codziennego użytku lub na pięknych, ozdobnych artefaktach. Wystawa w Muzeum Niepodległości, składająca się z kilkuset eksponatów, pokazuje, jak wielkim kultem i poważaniem cieszył się święty Hubert w środowisku polskich myśliwych.

Wstęp do Muzeum Niepodległości w Myślenicach jest bezpłatny. Godziny otwarcia - wtorek - piątek od godziny 8.00 do 18.00 Niedziela od godziny 12.00 do 18.00.

Na wystawę zaprasza burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz Muzeum Niepodległości w Myślenicach.