Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Kultura

poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Tradycyjna Msza Święta za partyzantów na Mikołaju

W niedzielę 11 sierpnia odbyła się tradycyjna już Msza Święta na Mikołaju, którą współorganizują Koło Gospodyń Górne Przedmieście, Ochotnicza Straż Pożarna Myślenice Górne Przedmieście oraz Parafia Świętego Alberta w Myślenicach.

Uroczysta Msza Święta koncelebrowana jest dla uczczenia pamięci walczących w czasie II wojny światowej partyzantów oraz pozostałych żołnierzy, poświęcających swoje życie w walce o wolność. Przewodniczył jej proboszcz Parafii Św. Alberta ks. Adam Pawicki w obecności ks. Józefa Małoty, który w przeszłości pełnił posługę duszpasterską w Parafii Św. Alberta w Myślenicach. W wydarzeniu uczestniczyło kilkaset myśleniczan, a wśród nich burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Nabożeństwo co roku odbywa się w nietypowej scenerii. Na polanie, która leży między szczytem Plebańskiej Góry, a wzniesieniem w dalszej części grzbietu, zwanego Mikołajem. Nazwa pochodzi od stojącej tu kapliczki św. Mikołaja. Słupowa kapliczka z czterema wnękami otoczona jest czterema ośmiobocznymi słupami. We wnękach widnieją wizerunki: św. Mikołaja, Serca Pana Jezusa, Matki Bożej Myślenickiej oraz św. Jana Pawła II.

Po Mszy Świętej odbył się piknik rodzinny. Można było usmażyć kiełbasę z ogniska, czy też skosztować smakołyków przygotowanych przez gospodynie z Górnego Przedmieścia. Serwowane były bigos, grochówka, wiejski chleb ze smalcem, czy domowe ciasta. Oprawę muzyczną podczas nabożeństwa oraz całego wydarzenia zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice.

fot. Paweł Biela