LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

wtorek, 15 września 2020

Myśleniccy Legioniści – otwarcie wystawy i premiera filmu

12 września w Muzeum Niepodległości w Myślenicach zainaugurowano projekt "Myśleniccy Legioniści - małe miasto wobec Wielkiej Wojny." Projekt opowiada o bohaterze zbiorowym, o ochotnikach z ziemi myślenickiej, którzy we wrześniu 1914 roku wstąpili do Legionów Polski, aby walczyć o wolną i niezależną Polskę. W ramach projektu zaprezentowano wystawę plenerową, która do 27 września będzie dostępna w Parku Jordana.

W muzeum otworzono też wystawę fotograficzną "Józef Piłsudski i Legiony w kolorach Mirka Szponara", pokazano interesujące eksponaty związane z ruchem legionowym oraz zaprezentowano katalog do wystawy, w którym znalazło się kilkaset biogramów Myślenickich legionistów. Odbyła się również premiera filmu "Myśleniccy legioniści" do którego scenariusz napisał dyrektor Muzeum, dr Łukasz Malinowski. Uroczystego otwarcia sobotniego wydarzenia dokonali dyrektor Muzeum Niepodległości wraz z zastępcą burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Mateusz Suder.

- Do historii naszego kraju chcemy dokładać naszą lokalną perspektywę i przypominać, że również mieszkańcy małych miejscowości mieli ważny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Nasz projekt skierowany jest zarówno do dojrzałego odbiorcy przez wystawy, czy katalog, jak również do dzieci i młodzieży przez lekcje muzealne. Przede wszystkim jednak jesteśmy otwarci na każdego zainteresowanego historią naszego miasta. W ramach projektu powstał film „Myśleniccy Legioniści”, który można obejrzeć w serwisie youtube – mówi Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Myśleniccy Legioniści - Małe Miasto wobec Wielkiej Wojny

"Kiedy wracam myślami do sierpnia 1914 roku mam przed oczyma ludzi pełnych nadziei..." Tak zaczyna się opowieść o ochotnikach z Myślenic, którzy zaciągnęli się do Legionów Polskich, aby walczyć o lepsze jutro dla siebie i swojej Ojczyzny.

Reżyseria: Łukasz Malinowski, Jarosław Chęć
Scenariusz: Łukasz Malinowski
Lektor: Wojciech Żołądkowicz

Występują: Łukasz Malinowski (weteran),
Legioniści z grup rekonstruktorskich: GRH Bellum, GRH II Brygada Legionów Polskich, Projekt Rosja w Ogniu, GRH KuK Sturmtruppen,
W pozostałych rolach: Justyna Łętocha, Andrzej Małysa, Dominika Bała, Marzena Dobek, Agnieszka Sochacka, Aleksandra Żak, Izabela Żak, Paweł Matusiak

Zdjęcia: Jarosław Chęć
Asystent operatora: Dariusz Żmudzki
Oświetlenie: Jarosław Chęć
Kierownik planu: Ewelina Mielecka - Stankiewicz
Opieka medialna: Małgorzata Miszczak
Konsultacja naukowa: dr Andrzej Małysa
Kostiumy: Ziemia Myślenicka
Montaż: Jarosław Chęć
Udźwiękowienie: Jarosław Chęć
Muzyka: Chór "Hura" pod dyrekcją Magdaleny Starzec, Grupa Anafora, Bank muzyki Paris Music
Realizacja: Muzeum Niepodległości w Myślenicach, Myślenicka Telewizja Internetowa ITV

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego "Niepodległa".

-11°
6 km/h
1022 hPa
Więcej

Warunki powietrza

Myślenice, ul. H. Jordana:
PM 2.5: 36.9 PM 10: 46.8
Galeria zdjęć
Rozlicz PIT w gminie Myślenice

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

SIP Myślenice