Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

wtorek, 07 stycznia 2020

Orszak Trzech Króli - barwna parada przeszła ulicami Myślenic

Prawdziwie królewska oprawa, wiele uśmiechów, kolorów i gwaru, a przy tym wielkie uliczne Jasełka. Orszak Trzech Króli już po raz ósmy przeszedł ulicami Myślenic, a mieszkańcy z trzech stron bieżeli do Rynku, by oddać symboliczny pokłon nowonarodzonemu Dzieciątku.

Czerwony orszak króla Melchiora symbolizujący Europę przybył do Rynku z parafii św. Brata Alberta na osiedlu 1000-lecia, zielony orszak Króla Kacpra z parafii w Bysinie symbolizował Azję, natomiast w afrykański orszak niebieski wcielili się parafianie z Osieczan na czele z królem Baltazarem. Mieszkańcy tłumnie z kolędniczym śpiewem na ustach dotarli do Rynku, gdzie odbyły się krótkie Jasełka oraz wspólne kolędowanie.

- Orszak Trzech Króli to wspomnienie wydarzenia opisanego w Ewangelii według św. Mateusza, ale także wyraz przywiązania do naszej wiary i wartości, które od dwóch tysięcy lat jednoczą ludzi. Dziękuje wszystkim, którzy pracowali abyśmy dzisiaj razem poszukiwali dobra, piękna i wzajemnego szacunku idąc ulicami Myślenic i spotykając się na naszym rynku. Tu chciałbym wyróżnić parafię w Bysinie na czele z ks. Proboszczem Sławomirem Kowalskim, którzy po raz pierwszy włączyli się w nasz myślenicki orszak. Tegoroczny Orszak jest wyjątkowy, bo dziękujemy w nim za cuda jakie działy się w naszej Ojczyźnie 100 lat temu, za dar beatyfikacji ks. kard Stefana Wyszyńskiego oraz te, które dzieją się na co dzień pośród nas, także za przyczyną Pani Myślenickiej. Niech kolędy, które rozgrzewają nasze serca dzisiaj rozpromieniają nasze ulice, domy, urzędy przynosząc wszystkim radość i nadzieję w Nowym 2020 Roku – mówił na Rynku Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu przy okazji Orszaku Trzech Króli organizował konkurs na najlepiej przebraną rodzinę. Nagrody trafiły do dwóch rodzin z niebieskiego orszaku – Barbary i Krzysztofa Sawickich oraz Agnieszki i Piotra Węgreckich. Obie rodziny pochodzą z Osieczan.

- Z każdym rokiem idea Orszaku Trzech Króli i zaangażowanie mieszkańców w tego typu wydarzenia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W myśl słów Papieża Franciszka by nie siedzieć na kanapie, właśnie w ten sposób pozostawiamy po sobie ślad nie tylko na fotografiach i nagraniach, ale też przede wszystkim w naszych sercach, co zaprasza do ciągłego odkrywania Boga. To ważne, że towarzyszyła nam po raz pierwszy Parafia z Bysiny, ale też nowe grupy kolędnicze, Grupa Misterium przygotowała ewangeliczną scenę z Kwiryniuszem, przedstawiającą wędrówkę Świętej Rodziny, w scenę pokłonu pasterzy wcielili się samorządowcy, a pokłon Trzech Króli reprezentował różne kontynenty i różne parafie z naszego dekanatu – mówi ks. Bogusław Seweryn, proboszcz Parafii Świętego Wojciecha BM w Osieczanach.

Organizacją Orszaku Trzech Króli 2020 zajmowały się Urząd Miasta i Gminy Myślenice, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, a także parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach, parafia Świętego Brata Alberta na os. 1000-lecia w Myślenicach, parafia Świętego Wojciecha Biskupa Męczennika w Osieczanach oraz Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bysinie. Dla uczestników orszaków na Rynku ciepłą herbatę oraz żurek serwowali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice Górne Przedmieście.

- Stał się wielki cud, bo Pan Jezus przyszedł na ziemię, urodził się jako człowiek i właśnie temu służy idea Orszaku Trzech Króli. To ogłoszenie tego, że Bóg stał się jednym z nas i wielka ewangelizacja, bo dzisiaj ulicami wielu miast i wiosek takie orszaki przechodzą. Wszyscy uczestnicy swoją postawą symbolizują, że jesteśmy uczniami Pana Jezusa i mówimy wszystkim, że Bóg nas kocha. Bardzo się cieszę, że tyle ludzi się jednoczy, uczestnicząc w Orszaku Trzech Króli, a jednoczą się też samorządowcy i poszczególne parafie. Wyrażamy wielką wdzięczność za organizację i udział w tegorocznym orszaku, który był dziełem wielu, wielu ludzi – mówi ks. Zdzisław Balon, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej.