Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Oświata

czwartek, 05 marca 2020

Młodzi dla natury – bo to w naszych rękach jest przyszłość ziemi

Grupa licealistów z Małopolskiej Szkoły Gościnności wspólnymi siłami realizuje projekt społeczny „Młodzi dla natury” w ramach olimpiady praktycznej „Zwolnieni z teorii”. W swoim projekcie postanowili zająć się ważnym tematem, jakim jest katastrofa ekologiczna, która postępuje w bardzo szybkim tempie. Ich celem jest uświadomienie głównie młodemu społeczeństwu o powadze tego problemu, ponieważ to właśnie młode pokolenie ma największy wpływ oraz możliwości na pomoc naszej planecie.

- Od połowy stycznia udało im się przeprowadzić już kilka prelekcji w wybranych klasach pobliskich szkół podstawowych, na których wraz z uczniami prowadzona była dyskusja o zmianach klimatycznych. Dzieci wykazały się niesamowitym zainteresowaniem poruszanym tematem. Starsi koledzy w ciekawy sposób wytłumaczyli im na czym polegają zmiany klimatyczne, dlaczego występują i jak właściwie możemy im zapobiec – wyjaśnia Krzysztof Heród, opiekun projektu oraz mentor młodzieży z Małopolskiej Szkoły Gościnności.

W zamian za aktywny udział oraz wykazanie się wiedzą, uczniowie otrzymywali ekologiczne, biodegradowalne prezenty będące zamiennikami codziennych produktów. Aktualnie cała grupa projektowa skupia się nad głównym wydarzeniem, którym jest wystawa zdjęć na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ta wystawa odbędzie się już na początku marca, a zatytułowano ją: “Natura przed obiektywem”. Zdjęcia metaforycznie przedstawiać będą zmiany klimatu jakie możemy zaobserwować. Losy Matki Natury na przestrzeni wieków to ich wizja na ciekawe przedstawienie tego problemu.

Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach może pochwalić się dużymi osiągnięciami w tego typu projektach. MSG według rankingu 2019 r. na platformie znajduje się na 1. miejscu w Małopolsce pod względem sukcesywności realizowanych projektów. Działania zaczęli we wrześniu 2019 r., a potrwają do 31 marca 2020 r. Ich głównym celem jest zdobycie nominacji do Złotego Wilka, czyli najlepszego projektu społecznego w Polsce w kategorii ekologii i natury. Nominacje warunkuje ilość zdobytych punktów.

Miasto i Gmina Myślenice jest partnerem projektu „Młodzi dla natury” uczniów Małopolskiej Szkoły Gościnności w ramach olimpiady praktycznej „Zwolnieni z teorii”.