Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

sobota, 10 listopada 2018

Otwarcie Muzeum Niepodległości w Myślenicach

10 listopada w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nowo wybudowane Muzeum Niepodległości w Myślenicach udostępni część swoich zbiorów dla odwiedzających. Od godz 17:00 każdy zainteresowany będzie mógł bezpłatnie zwiedzić wnętrza budynku, obejrzeć ciągle jeszcze realizowaną ekspozycję oraz powrócić do starych Myślenic za sprawą wystawy zdjęć autorstwa Mieczysława Nowaka pt. „Przenikanie w przeszłość”.

Nowy budynek to cztery kondygnacje, na których poza stałymi i czasowymi ekspozycjami znajduje się również sala wykładowa na 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci oraz czytelnia naukowa. „Będzie to nowoczesna i atrakcyjna wystawa, w której widz funkcjonuje jako świadek historii, doświadczając jej. Zainteresuje zarówno osobę dorosłą jak i dzieci, które nie będą się nudzić nawet przy poważnych i trudnych tematach – zapewnia dyrektor Muzeum Niepodległości Paweł Lemaniak w wywiadzie dla Gazety Myślenickiej.

Myślenickie Muzeum Niepodległości przejęło wszystkie zbiory i archiwalia z dotychczasowej siedziby muzeum w Domu Greckim. Duży wkład w tworzenie ekspozycji mieli także sami Mieszkańcy. W ramach projektu „Nasze Muzeum - Nasza Niepodległość”, Myśleniczanie przekazali ponad 3600 pozycji. Całe wnętrze natomiast zaprojektowali i zaaranżowali sami muzealnicy. Wyposażeni jedynie w plan budynku, odtwarzali każde pomieszczenie z osobna w skali jeden do jednego. „Układaliśmy przedmioty na swoim miejscu, wykonywaliśmy fotografie, przymiarki do napisów i próbne grafiki na ścianach - wyjaśnia dyrektor. Według Pawła Lemaniaka powstająca ekspozycja będzie w pełni autorska i niepowtarzalna, a muzeum ma wyróżniać sposób połączenia pojęcia niepodległości z regionalizmem.

Budowa Muzeum Niepodległości jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.

Podpisanie umowy na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości nastąpiło 11 grudnia 2017 r. Koszt inwestycji to 8 867 000 zł.