Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

wtorek, 12 czerwca 2018

„Radośnie i bezpiecznie” - Autochodziki dla Przedszkolaków

Straż miejska uczy bezpieczeństwa sięgając po nowe narzędzia edukacyjne. Tym razem funkcjonariusze sięgnęli po nowe narzędzie edukacyjne „AUTOCHODZIK”.​

- To wieloelementowy zestaw edukacyjny, dostosowany do poziomu rozwoju ruchowego dzieci w wieku 4-8 lat. Dzięki niemu strażnicy miejscy uczą dzieci zasad ruchu drogowego. Oczywiście jest to nauka poprzez zabawę, której celem jest przygotowanie dzieci do samodzielności w ruchu drogowym. Dzięki „Autochodzikowi” możliwe stało się symulowanie sytuacji występujących w ruchu drogowym – mówi Tomasz Burkat, komendant Straży Miejskiej w Myślenicach.

W Samorządowym Przedszkola nr 8 w Myślenicach oficjalnego przekazania Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego dokonał Burmistrz Maciej Ostrowski wraz z p.o. Naczelnika Wydziału Edukacji Panią Renatą Marzec. Dzięki temu zastawowi teoria będzie pod okiem miejskich strażników uzupełniona praktyką w miejscu odzwierciedlającym drogową rzeczywistość.

- Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr. 8 uczyły się rozpoznawać znaki drogowe, znaczenia kolorów na sygnalizatorze świetlnym oraz zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Każdy mógł się przekonać, że ćwiczenia, które wydają się z pozoru łatwe, wymagają koncentracji uwagi, spostrzegawczości, umiejętności przewidywania i obserwacji oraz podejmowania właściwych decyzji – wyjaśnia inspektor Patrycja Litwa ze Straży Miejskiej prowadząca wtorkowe zajęcia z dziećmi.

- Straż miejsca dba i ład i porządek w mieście, co jest naturalnym celem naszej służby, jednakże od wielu lat olbrzymi nacisk kładziemy na profilaktykę i edukację najmłodszych dzieci oraz młodzieży – dodał komendant Tomasz Burkat.

Każdego miesiąca odbywają się zajęcia, warsztaty, prelekcje o różnej tematyce, dostosowane do potrzeb placówek oświatowych i grup społecznych.

- Staramy się by zajęcia z najmłodszymi były jak najbardziej atrakcyjne, by przede wszystkim zainteresować najmłodszych, a poprzez zabawę uczyć. Bardzo ważne jest to, aby prawidłowe nawyki zaszczepiać już od najmłodszych lat. Dzieci aktywnie włączają się w zajęcia. Chętnie udzielają odpowiedzi. Widać, że spotkanie ze strażnikami miejskimi sprawia im radość, a możliwość założenia na siebie pluszowych samochodów i symulacja różnych sytuacji panujących na drodze to dla nich świetna zabawa, która łączy się z elementami procesu dydaktycznego. To dzięki tym atutom miasteczko będzie przyciągać coraz większą liczbę przedszkolaków i uczniów naszych szkół - przekonuje komendant Straży Miejskiej.