Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

piątek, 03 maja 2019

Seminarium historyczne - walki na przedmurzu Krakowa

W Wiejskim Domu Kultury w Głogoczowie odbyło się seminarium historyczne, którego tematem przewodnim były rozważania na temat drugiej wojny światowej na terenie Głogoczowa i okolic prowadzone przez ppłk Kazimierza Dymka.

Zebrani mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice wraz z burmistrzem Jarosławem Szlachetką mieli okazję do pogłębienia wiedzy na temat historycznych wydarzeń oraz postaci, które przyczyniły się do obrony naszych terenów w czasie trwania drugiej wojny światowej.

Ważną postacią, którą przybliżył wykładowca był Generał Józef Rudolf Kustroń, bohatersko poległy w bitwie pod Ułazami koło Lubaczowa 16.09.1939 r.  Generał urodził się w 1892 r. w Stryju na Ukrainie. Był osobą niezwykłą – znakomicie wykształconą, wychowaną  w duchu patriotycznym i honorowym żołnierzem. Generał Józef Kustroń jest jedną  z niewielu osób, które trzykrotnie uhonorowano Orderem Virtuti Militari.

Płk Kazimierz Dymek przedstawił sytuację militarną Polski na początku września 1939 r. Krok po kroku  uczestnicy spotkania śledzili losy Armii Kraków, Armii Łódż, Armii Poznań i Armii Karpaty. Ze smutkiem przyjmowano słowa o brakach w uzbrojeniu, łączności,  czy pojazdach wojskowych. Jasnym punktem tej tragicznej sytuacji była 21 Dywizja Piechoty Górskiej pod dowództwem Generała Józefa Kustronia. 2 i 3 września była to jedyna jednostka wojskowa, która  nie oddawała Niemcom pola, a wręcz spowodowała chwilowe wycofanie się wroga. Jednak strategia  blitzkrieg  (wojny błyskawicznej) opracowana przez Generała  Heinza Guderiana była niezwykle skuteczna. Zaiste błyskawicznie, bo zaledwie w ciągu tygodnia Niemcy znaleźli się już pod Warszawą.

7 września 2019 r. w na Cmentarzu Komunalnym w Głogoczowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterskiej postawie Generała Józefa Kustronia, ufundowanej przez dzisiejszego interlokutora. Tablica będzie umiejscowiona w sąsiedztwie Grobu Wojennego, w którym spoczywają prochy Strzelców Podhalańskich z 21 Dywizji.

Spotkanie z płk Kazimierzem Dymkiem miało pomóc mieszkańcom Głogoczowa w poznaniu tego niezwykłego człowieka, a także z pewnością pogłębiło i ugruntowało wiedzę na temat walk, które miały miejsce w okolicach Głogoczowa.

Obszerny artykuł „Wojna obronna 1939 r w okolicach Głogoczowa” znajduje się na stronach www.glogoczow.pl