Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

czwartek, 15 listopada 2018

Setna rocznica odzyskania niepodległości w Myślenicach

Mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice w szczególny i bardzo podniosły sposób świętowali setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Największym zainteresowaniem cieszyło się otwarcie nowego gmachu Muzeum Niepodległości przy ulicy Traugutta 11.

Tydzień z Niepodległą w MOKiS

W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu już w tygodniu poprzedzającym 11 listopada odbyło się wiele uroczystości i wydarzeń związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zorganizowany między innymi warsztaty tańców polskich, pokazy filmowe, spotkania autorskie i salon poezji. Zwieńczeniem tygodnia z niepodległością były wydarzenia na płycie Rynku w niedzielę 11 listopada.

O godzinie 12:00 mieszkańcy zebrani na płycie Rynku wspólnie odśpiewali hymn, a następnie o 14:00 w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy udali się na Rynek, by złożyć kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Uroczystość uświetniło polonez w wykonaniu mieszkańców oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka.

Następnie wraz z Marszałkiem Józefem Piłsudskim w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice oraz 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich Szwadronu VI Jawornik, ZPiT „Ziemia Myślenicka oraz zabytkowych samochodów przedstawicieli Stowarzyszenia Moto Sport mieszkańcy przemaszerowali do Myślenickiego Ośrodka Kultury, gdzie odbył się koncert patriotyczny.

W niemal wszystkich uroczystościach brali udział przedstawiciele miast partnerskich gminy i powiatu z Francji, Niemiec, Rumunii i Węgier.

Wotum dziękczynne na stulecie – Muzeum Niepodległości w Myślenicach

W przeddzień ogólnopolskiego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Myślenicach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Jako wotum dziękczynne Myśleniczan na stulecie otwarty został nowy budynek Muzeum Niepodległości przy ulicy Traugutta 11.

Podczas jednego weekendu nowy budynek zwiedziło około 1500 osób, a uroczystego otwarcia dokonali były burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski, który był inicjatorem powstania tego Muzeum, a także burmistrz elekt Jarosław Szlachetka. Symbolicznym otwarciem było uruchomienie zabytkowego zegara, który mieścił się przed laty w myślenickim magistracie.

Ekspozycja Muzeum Niepodległości jest w trakcie realizacji, która powstawać będzie jeszcze kilkanaście miesięcy. Każdy zainteresowany już teraz może zwiedzić wnętrze budynku i powrócić do starych Myślenic za sprawą wystawy zdjęć autorstwa Mieczysława Nowaka pt. „Przenikanie w przeszłość”. Muzeum jest czynne w tygodniu od 8:00 do 18:00, natomiast w niedzielę od 12:00 do 18:00. Wstęp wolny.

Dąb „Józef” na stulecie na kopcu w Osieczanach

W piątek w ramach narodowych obchodów w Gminie Myślenice odbyła się ponadto uroczystość posadzenia pamiątkowego dębu „Józef” pod kopcem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Osieczanach.

Symboliczne posadzenie dębu zainicjował Myślenicki Demokratyczny Klub Dyskusyjny, a na miejscu zakopano także kapsułę czasu, w której umieszczono między innymi statystyczne dane dotyczące Miasta i Gminy Myślenice w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Narodowy Bieg Stulecia ulicami Myślenic

11.11.2018 o godzinie 11:11 w Myślenicach wystartował Narodowy Bieg Stulecia odzyskania niepodległości „od Bałtyku do Tatr”. Na trasie 10 kilometrów prowadzącej przez centrum miasta najszybszy okazał się Robert Sentysz z czasem 37:24,81.

- Impreza zakończyła się organizacyjnym sukcesem, pogoda, uczestnicy oraz kibice dopisali na całej trasie. Bieg był sportowym akcentem uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości, odbył się w kilkudziesięciu miastach na terenie całej Polski, a wszyscy biegacze występowali w biało-czerwonych koszulkach, co dawało świetny efekt wizualny – komentuje Marek Pajka, dyrektor myślenickiej edycji Narodowego Biegu Stulecia.

Zwycięzca Robert Sentysz z Myślenic nieznacznie wyprzedził na mecie Marcina Szydłowskiego i Adama Czerneckiego, natomiast najlepsze wśród kobiet okazały się Iwona Piekarz, Natalia Papiewska oraz Barbara Fornalik.

FOTOGALERIE:

- Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości - fot. www.turczyki.pl
Dąb "Józef" na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości - fot. Piotr Jagniewski
- Narodowy Bieg Stulecia w Myślenicach - fot. Piotr Jagniewski
- Otwarcie Muzeum Niepodległości w Myślenicach - 10 listopada 2018 - fot. Piotr Jagniewski

fot. turczyki.pl, Piotr Jagniewski, Ryszard Sobkowicz