LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

środa, 17 lutego 2021

Sprawdź czym oddychasz i zmień to!

Wystarczyło kilka dni, aby model płuc, który stał na myślenickim Rynku stał się czarny. Kilkumetrowe płuca okryte białą tkaniną filtracyjną „oddychały” zanieczyszczonym powietrzem, co miało na celu unaocznienie mieszkańcom co dzieje się z naszym organizmem, gdy jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo oddychania trującym powietrzem.

- Apelujemy do mieszkańców, którzy mają piece starej generacji – tak zwane kopciuchy – aby zadbali o wymianę źródła ciepła na ekologiczne. Kopciuch to złodziej, który okrada nas ze zdrowia, czasu, pieniędzy, czy poprawnych relacji z sąsiadami. Nie trujmy siebie nawzajem i zadbajmy o zdrowie nas wszystkich. Przypominamy o rządowych programach takich jak „Czyste Powietrze”, ale też staraniach Gminy Myślenice o wsparciu w wymianie pieców. Zgodnie z uchwałą antysmogową w Małopolsce muszą zostać wymienione wszystkie kopciuchy do 2022 roku, a w przeciwnym razie na właścicieli mogą być nakładane grzywny, warto więc postarać się o dofinansowanie i nie czekać z wymianą pieca na ostatnią chwilę. Wszelkich informacji oraz pomoc w dofinansowaniach można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice – mówi Dariusz Zborowski, Ekodoradca UMiG Myślenice z programu LIFE.

Kontakt do Ekodoradców UMiG Myślenice: tel.: 12 639 23 38, tel. kom.: 693 832 221, e-mail: wojciech.blak@myslenice.pl; dariusz.zborowski@myslenice.pl

W ramach kampanii „Małopolska bez smogu” prowadzonej przez Polski Alarm Smogowy przy współpracy z Radiem Kraków i Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oprócz mobilnych płuc prowadzone były pomiary jakości powietrza. Kampania realizowana jest w ramach projektu LIFE IP MALOPOLSKA.

W Myślenicach mobilne płuca stały od 8 do 18 grudnia. Niemal każdego dnia średnie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu przekraczało dopuszczalne normy…