Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

piątek, 06 września 2019

80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Myślenicach

5 września to szczególna data w historii Myślenic. Dokładnie 80 lat temu wojska niemieckie wkroczyły do Myślenic i zajęły nasze miasto. W ramach upamiętnienia rocznicy tego wydarzenia w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz oficjalnie otwarto wystawę „Bohaterowie Września. Kampania 1939 roku na ziemi myślenickiej”.

Wystawa jest dostępna w Muzeum Niepodległości przy ulicy Traugutta 11 w Myślenicach, a przy okazji otwarcia wystawy o bohaterach, kampanii wrześniowej i walce z okupantem we wrześniu 1939 roku opowiadał w swoim wykładzie dr Piotr Sadowski.

Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem Strzelców Rzeczpospolitej Polskiej, delegacji Klubu Gazety Polskiej oraz przedstawicieli gminnego samorządu na czele z burmistrzem Jarosławem Szlachetką. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości na Rynku.

W piątek 6 września w Muzeum Niepodległości o godz. 16:30 odbędzie się wykład dr Kazimierza Dymka o „Walkach obronnych na przedmurzu Krakowa”, a dalszy ciąg obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędzie się w sobotę w Głogoczowie, gdzie zostanie odsłonięta tablica poświęcona gen. Józefowi Kustroniowi, dowódcy 21 Dywizji Piechoty Górskiej, która w pierwszych dniach września 1939 r. uczestniczyła w walkach obronnych na terenie Głogoczowa.

- 80-ta rocznica walk na Przedmurzu Krakowa w Głogoczowie rozpocznie się w sobotę 7 września uroczystą Mszą Świętą w intencji Obrońców Ojczyzny w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Głogoczowie, następnie odbędzie się Przemarsz na Cmentarz Komunalny do Grobu Wojennego poległych Strzelców Podhalańskich, po którym przy Zespole Szkół w Głogoczowie odbędzie się Piknik Patriotyczny wraz z występami artystycznymi i poczęstunkiem – zaprasza Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

fot. Marek Stoszek