Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

poniedziałek, 08 lipca 2019

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem ruszą już 8 lipca!

Nie graj na zwłokę, graj w folklor! Przekrocz z nami swoje granice i udaj się w kulturową podróż życia. 8 lipca ruszają w Myślenicach szóste Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem.

Tradycyjnie do Myślenic, a także do innych małopolskich miejscowości , przyjadą zagraniczne zespoły pieśni i tańca z najdalszych zakątków świata. Przez dziesięć dni artyści prezentować będą własną kulturę ludową poznając jednocześnie małopolskie zwyczaje i  tradycje. Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem organizowane  są od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego oraz gminy Myślenice.  Od samego początku organizuje go Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” wraz z wolontariuszami z całego regionu. Ideą Festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych częściach świata. Kluczowe jest jednak prezentowanie własnych elementów tradycji małopolskiej poprzez udział artystów amatorów i profesjonalistów, rzemieślników i twórców rękodzieła, którzy przekazują uczestnikom Festiwalu żywy obraz polskiej kultury i tradycji. Program wydarzenia zakłada realizację przedsięwzięć, które kompleksowo integrują zarówno nadawców, jak i twórców różnych treści kultury. W programie Festiwalu uwagę zwraca umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością oraz szczególne akcentowanie niematerialnego dziedzictwa kultury, którego zachowanie, praktykowanie i promocja są kluczowym elementem konwencji UNESCO z 2003 roku.  

W międzynarodowym środowisku artystów, polska kultura i tradycja są elementami integrującymi przedstawicieli różnych regionów świata. Odwoływanie się do bardzo tradycyjnych form folkloru, a jednocześnie eksponowanie twórczych przeobrażeń muzyki źródeł, tańca czy rzemiosła ludowego sprawia,  że tradycja ożywa na nowo inspirując międzypokoleniowo widzów i uczestników Małopolskich Spotkań z Folklorem.  

Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się 8 lipca i potrwa do środy 17 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Tarnowcu, Pcimiu i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się  10 zespołów z Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Tajwanu, Rumunii, Serbii i oczywiście Polski. Główna scena koncertowa zostanie ustawiona na historycznym Rynku w Myślenicach. W ramach wydarzeń festiwalowych będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach rękodzieła dla dzieci i dorosłych, warsztatach tanecznych, koncertach muzyki etnicznej, pokazach kinowych, wystawach i spotkaniach autorskich.

Dla miłośników kulinariów przewidziano w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach happening, podczas którego serwowane będą regionalne przekąski typowe dla kuchni krajów goszczących w tym roku na Festiwalu. Dla tych,  którzy chcieliby doświadczyć bezpośrednio twórczości zagranicznych zespołów pieśni i tańca przewidziano EtNO korowód, który przejdzie m.in. ulicami Myślenic i Krakowa. Na tym jednak nie koniec. Na scenie w Myślenicach wystąpią prawdziwe muzyczne gwiazdy, które czerpią inspirację z muzyki źródeł. Podczas Myślenickiego Balu Tropikalnego będzie można usłyszeć DJ Jakuba Kozaka, dzień później zagra Psio Crew, a w niedziele do tańca podrywać będzie formacja Bum Bum ORKeSTAR.  

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Finansowany jest m.in. przez Województwo Małopolskie oraz Gminę Myślenice. Wydarzenie jest wpisane na międzynarodową listę International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts (CIOFF).  

Program Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem na www.festival.myslenice.pl