Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

piątek, 02 listopada 2018

MOKiS: Tydzień z Niepodległą

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu serdecznie zaprasza na uroczystości i wydarzenia związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Już od 5 listopada w MOKiS w Myślenicach będzie można uczestniczyć m.in.  w warsztatach tańców polskich, pokazach filmowych, koncercie muzyki klasycznej, spotkaniu autorskim oraz salonie poezji. Zwieńczeniem tygodnia z niepodległością będą wydarzenia 11 listopada, które zaplanowano na Rynku w Myślenicach oraz w sali widowiskowej MOKiS.

Zatańczą dla niepodległej

Pierwszym wydarzeniem z cyklu Tydzień z Niepodległą będą warsztaty tańców polskich, których gospodarzem będzie Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. Warsztaty odbędą się w sali widowiskowej MOKiS 5 listopada (poniedziałek) o godz. 19.00. Przeprowadzi je Karolina Druzgała-Pawlak. Warsztaty mają zachęcić uczestników do udziału w wielkim wspólnym polonezie, który odtańczony zostanie na Myślenickim Rynku.

- Serdecznie zapraszam na nasze warsztaty nauczymy się poloneza, krakowiaka, mazura i kujawiaka. Wszystkich pięciu polskich tańców narodowych. Warsztaty to okazja, żeby poćwiczyć zwłaszcza poloneza, bowiem już 11 listopada zapraszamy do wspólnego poloneza wszystkich mieszkańców Myślenic, którego zatańczymy na Rynku w Myślenicach. Wielki polonezowy korowód wyruszy o godz. 16.00 – oczywiście jeśli tylko dopiszą warunki atmosferyczne – zachęca Karolina Druzgała-Pawlak, kierownik artystyczny Zespołu Ziemia Myślenicka.

Niepodległa w kinie

Specjalną kinową ofertę przygotowało Kino Muza w Myślenicach. Na wielki ekran powrócą wspaniałe filmowe produkcje, takie jak: „Dla Ciebie, Polsko” (reż. Antoni Bednarczyk) oraz „Cud nad Wisłą” (reż. Ryszard Bolesławski). Pierwszy z filmów zostanie wyświetlony 7 listopada (środa) o godz. 11.00. Natomiast kolejny, dzień później, tj. 8 listopada (czwartek) również o godz. 11.00. Oba tytuły, to kinowa propozycja dla młodzieży ze szkół z terenu Gminy Myślenice. Miłośnicy kina będą mieli także jeszcze jedną okazję do filmowych emocji. 8 listopada (czwartek) o godz. 20.00 odbędzie się pokaz filmu pn. Męski sprawy (bilety wstępu 10 zł). Akcja filmu rozgrywa się w listopadzie i grudniu 1918 r. w bliżej nieokreślonym mieście niedaleko Poznania. Bohaterami są kilkunastoletni chłopcy, którzy rwą się do walki z Niemcami: wypisują hasła na ścianach, konspirują i marzą o zdobyciu niemieckich koszar.


Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi

Radośnie o niepodległej

Myślenickie Stowarzyszenie Artystów Muzyków serdecznie zaprasza w dniu 9 listopada (piątek) o godz. 10.00 i 17.00 na dwa koncerty pn. Międzypokoleniowa Myślenicka Historia - Radośnie o Niepodległej 2018. Koncert w wykonaniu Polish Art Philharmonic odbędzie się w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. W muzycznej prezentacji udział wezmą ponadto: Magdalena Starzec, Adrian Domarecki, Jarosław Olszewski, Zespół Wokalny Cantata, chór Hura oraz uczestnicy warsztatów chóralnych. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Koncert jest współfinansowany w ramach wieloletniego programu Niepodległa 2017-2021w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.

Niepodległa na poczcie i w poezji

6 listopada (wtorek) o godz. 18.00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie z Andrzejem Boryczko, który opowie o Poczcie Polskiej w Myślenicach w okresie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po raz pierwszy publicznie zostanie zaprezentowana bogata kolekcja znaczków pocztowych oraz innych artefaktów (pocztówki, koperty, itp.), które są świadectwem czasów odzyskania niepodległości na terenie Gminy Myślenice.

- Bardzo się cieszę, że Andrzej Boryczko przyjął nasze zaproszenie. Pierwszy raz będziemy mogli posłuchać wykładu na temat związany z pocztą polską w Myślenicach w okresie odzyskania niepodległości. Zapowiada się bardzo ciekawe, zwłaszcza że kolacja Andrzeja Boryczki, to wyjątkowe i unikalne eksponaty – zachęca Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS.

Do świata poetów i poezji niepodległościowej przeniosą nas artyści, którzy zaprezentują się podczas specjalnej edycji Myślenickiego Salonu Poezji. Wezmą w nim udział poeci, których poezja była prezentowana już na Salonach, tym razem jednak publiczność usłyszy wiersze o tematyce niepodległościowej i narodowej. Salon odbędzie się w MOKiS w dniu 8 listopada (czwartek) o godz. 17.00.

Zdjęcie dla niepodległej

Podsumowaniem Tygodnia z niepodległą będą wspólne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2018. Obchody rozpoczną się o godz. 14.00 msza świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. NNMP w Myślenicach, a następnie (około godz. 15.00) na Myślenickim Rynku przedstawicieli instytucji publicznych i społecznych złożą kwiaty pod pomnikiem niepodległości. Po oficjalnych uroczystościach na rynku w Myślenicach zostanie zrobione wspólne zdjęcie mieszkańców Myślenic, które będzie stanowiło element ekspozycji Muzeum Niepodległości. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Gminy na to pamiątkowe zdjęcie, jak podkreślają, to jedyna taka okazja żeby przyszłym pokoleniom na wielkoformatowej fotografii pokazać jak Myśleniczanie świętowali stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wspólnym zdjęciu zgromadzeni na rynku mieszkańcy zatańczą poloneza z ZPiT Ziemia Myślenicka. W uroczystościach na rynku udział wezmą ponadto: Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice, 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich Szwadronu VI Jawornik “ oraz Stowarzyszenie Moto Sport Myślenice.

My dla niepodległej

Po uroczystościach na Rynku, na specjalny koncert do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu zapraszają lokalni artyści, którzy zaprezentują się w widowisku pn. My dla niepodległej. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00, a wezmą w nim udział: zespół wokalno-instrumentalny „Bemole”, wokaliści ze studia Kopania Talentów Edyty Olesik, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz QL Dixi Band. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. premierowe wykonanie pieśni patriotycznych przygotowanych przez ZPiT Ziemia Myślenicka oraz współczesne aranżacje utworów o tematyce narodowej. Poczęstunek regionalny przygotuje Koło Gospodyń z Górnego Przedmieścia.