Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

wtorek, 12 listopada 2019

Święto Niepodległości w Myślenicach

Poniedziałkowe obchody z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą, która obyła się w intencji Ojczyzny oraz 21. rocznicy reaktywacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Następnie wszyscy zgromadzeni przemaszerowali wraz z pocztami sztandarowymi pod Pomnik Niepodległości w Myślenicach.

W tym roku w rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się Tadeusz Przęczek, prezes OSP Zawada oraz aktor Grupy Misterium, który wraz z Franciszkiem Wołkiem wjechał uroczyście zabytkowym samochodem na myślenicki Rynek. Dowódca uroczystości Waldemar Pachoń złożył meldunek Naczelnikowi Państwa, a burmistrz wręczył Marszałkowi symboliczny klucz do Miasta i Gminy Myślenice. Strażacy OSP z Poręby wciągnęli flagę Polski na maszt. Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice odegrała Hymn Państwowy. Po hymnie odbyła się zmiana warty honorowej, której dokonali Strzelcy Rzeczypospolitej – Myślenice.

Delegacje z udziałem posła elekta, przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, organizacji społecznych, politycznych i kombatanckich złożyły kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Niepodległości. Wieniec złożyła także delegacja porozumienia środowisk prawicowych: Konfederacja Wolność i Niepodległość, Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie "Ojcowizna", Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości". Następnie głos zabrał włodarz Gminy.

Mieszkając w wolnej i niepodległej Polsce, patrząc na karty naszych dziejów, jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Świętujemy Dzień Niepodległości w kraju, o który walczyli nasi dziadowie, a czynili to także na obczyźnie, na wielu wojennych frontach, często pod różnymi sztandarami, ale zawsze z Orłem Białym w sercu. I dzięki przelanej żołnierskiej krwi, politycznym staraniom wielkich patriotów i umiejętności zjednoczenia się dla wspólnego celu, odbudowali naszą Polskę. Pamiętajmy o tym i kontynuujmy ich dzieło. Z okazji dzisiejszego radosnego święta, życzę wszystkim Państwu wszelkiej pomyślności, pokoju i abyśmy zawsze w swojej Ojczyźnie mogli czuć się bezpiecznie . Niech żyje Polska! – powiedział w czasie uroczystości burmistrz Jarosław Szlachetka.

Uroczystość na Rynku uświetnił występ myślenickiej orkiestry, która wraz z marszałkiem, burmistrzem i mieszkańcami przemaszerowała przez ulice Kościuszki, Piłsudskiego oraz Słowackiego kończąc przemarsz w MOKiS, lecz to nie był ostatni punkt patriotycznych uroczystości. Koncert „Historia zaklęta w muzyce” był podróżą i ukazywał wiele dróg, które wiodły Polaków do wolności. Podróż rozpoczęto w 1918 roku, a następnie wykonawcy wiedli publiczność przez chwile wolności, jej ponowną utratę, aż wreszcie do wolnej ojczyzny.

W koncercie udział wzięli uczniowie Państwowej Szkoły I st. w Myślenicach oraz wokaliści, którym towarzyszył pianista Jarosław Olszewski. Podczas koncertu odbył się premierowy pokaz reportażu Orzeł Biały na temat polskiego godła narodowego. Uroczystości związane z 11 listopada wspólnie zorganizowali: Miasto i Gmina Myślenice, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Niepodległości oraz Filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej.