Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

poniedziałek, 06 stycznia 2020

Ósmy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Myślenic

To już 8. raz, gdy myślenickimi ulicami przejdzie Orszak Trzech Króli. Kto ma ochotę wziąć udział w tej wyjątkowej paradzie, powinien pojawić się w poniedziałek 6 stycznia, przed godz. 11:30 w jednym z trzech wyznaczonych miejsc na terenie Myślenic, gdzie wystartują orszaki z Królami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. To największe Jasełka na świecie!

W 2020 roku trasa orszaków nieznacznie będzie się różnić, bowiem Król Melchior wystartuje w zielonym orszaku spod Domu Ludowego na Górnym Przedmieściu (Parafia Bysina), a nie z Zarabia jak to miało miejsce w poprzednich latach. Pozostałe trasy się nie zmienią, a więc Król Baltazar w niebieskim orszaku rozpocznie przemarsz ulicami Myślenic z Placu Targowego na Dolnym Przedmieściu (Parafia Osieczany), a czerwony pochód Króla Kacpra spod Kościoła na Osiedlu 1000-lecia w Myślenicach (Parafia pw. Św. Brata Alberta w Myślenicach).

Wszystkie orszaki wystartują o godzinie 11:30, natomiast o 12:00 spotkają się na Rynku w Myślenicach, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie, jasełka oraz symboliczne oddanie pokłonu i darów Dzieciątku. Dla uczestników wydarzenia na Rynku zostanie przygotowany żurek i gorąca herbata ufundowana przez Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach.

Myślenicki Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które co roku przyciąga tysiące mieszkańców gminy i turystów. Mieszkańcy Gminy Myślenice już nie raz udowodnili, że żadna pogoda im nie straszna. Są wśród nich zarówno dorośli, jak również liczne dzieci, gdyż kolorowa parada ze względu na swoją różnorodność przypada do gustu przedstawicielom róznych grup wiekowych. Dla dużego grona osób jest to nie tylko rozrywka, ale także przeżycie religijne.

Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli 2020 – „Cuda, cuda ogłaszają”  jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. Pod tym hasłem wspominana będzie również Bitwa Warszawska, która została nazwana Cudem nad Wisłą, a która miała miejsce 100 lat temu. Organizatorzy chcą także nawiązać do 100. rocznicy urodzin papieża Polaka, który zajmuje szczególne miejsce w naszej historii.

W 2019 roku Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami. Łącznie ponad milion osób, z koronami na głowach i ze śpiewnikami w dłoniach, podążało za Trzema Królami do Stajenki. Orszak to niezwykłe wydarzenie religijno-kulturalne, pokazujące siłę lokalnej społeczności. Orszak przywraca tradycje, zmienia kulturę i wspiera budowanie lokalnych relacji.

Konkurs na Najlepiej Przebraną Rodzinę Podczas Orszaku Trzech Króli

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu wraz z Miastem i Gminą Myślenice ogłaszają Konkurs na Najlepiej Przebraną Rodzinę Podczas Orszaku Trzech Króli. Konkurs odbywa się pod patronatem burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki. Konkurs ma charakter rodzinny, oczekujemy przebrań co najmniej trzech osób (w tym jednej osoby dorosłej) udokumentowanych fotograficznie, które nawiązują do barw i emblematów poszczgólnych orszaków: Króla Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Fotografie w wersji papierowej i elektronicznej opisane zgodnie z regulaminem należy dostarczyć do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu do 4 stycznia do godziny 10.00. Wszystkie szczegóły konkursu i regulamin dostępne są na stronie internetowej: www.mokis.myslenice.pl.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie, który swój finał będzie miał 6 stycznia podczas Orszaku Trzech Króli na myślenickim Rynku.

Na wydarzenie zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz parafie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach, św. Brata Alberta, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bysinie oraz św. Wojciecha BM z Osieczan.