Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

czwartek, 11 kwietnia 2019

Europejski Kongres Samorządów z udziałem burmistrza Myślenic

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka uczestniczył w Europejskim Kongresie Samorządów, który w dniach 8-9 kwietnia 2019 r. odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Drugiego dnia kongresu burmistrz Myślenic był jednym z panelistów w dyskusji „Współczesny samorząd – realia a oczekiwania”. Tematyką zagadnienia była główna misja lokalnie wybieralnego samorządu, którą jest służba wyborcom, upraszczanie życia mieszkańców,  czy rozwiązywanie zwykłych codziennych problemów.

Dyskusję prowadził Maciej Kowalski - Członek Rady Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, natomiast obok Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki w panelu uczestniczyli przedstawiciele innych samorządów z włoskiego regionu Lacjum Cristiano Zagari, słowackiego miasta Levoča Lucia Babejova oraz przedstawiciel węgierskiego miasta Veszprém.

- Poruszano tematy najważniejsze dla samorządowców, głównie skupiając się na realizacji swoich założeń i spełnianiu oczekiwań mieszkańców. Zastanawiano się, czy samorządowcom wystarcza przedsiębiorczości i uporu by wprowadzać konieczne zmiany w swoich urzędach. Miałem okazję przedstawić swoje zdanie na podstawie Gminy Myślenice, a także wymienić się doświadczeniami z innymi europejskimi samorządowcami – komentuje Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. W dniach 8-9 kwietnia w Krakowie odbyła się V edycja tego kongresu.

Najważniejszym celem tych spotkań jest wielostronna i bezpośrednia współpraca regionów i miast europejskich w sferach społecznych i ekonomicznych. W programie dwudniowego kongresu było siedem ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 80 bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów, prezentacji, a zakończono go uroczystą galą.