Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

wtorek, 04 grudnia 2018

„Niepodległość rodziła się także w Karpatach” – wystawa na Rynku

4 grudnia na płycie myślenickiego Rynku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pod nazwą „Niepodległość rodziła się także w Karpatach”. Wystawę, którą oglądać będzie można do 27 grudnia honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice – Jarosław Szlachetka.

Głównym organizatorem wystawy jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK ZG oraz Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach przy współpracy z Województwem Małopolskim.

W uroczystym otwarciu wzięli udział burmistrz Jarosław Szlachetka, radny sejmiku Województwa Małopolskiego Robert Bylica, przedstawiciele myślenickiego oddziału PTTK Lubomir Jan Batko oraz Mateusz Murzyn, a także członek zarządu Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK ZG Jerzy Kapłon.

Przy okazji otwarcia wystawy w ramach zajęć lekcyjnych myślenickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki ukazaną na szeregu plansz historię pokazującą dokonania polskich legionistów w Karpatach przedstawił Dariusz Dyląg, geograf, historyk, przewodnik oraz długoletni członek PTTK.

- To już druga wystawa dotycząca odzyskania przez Polskę niepodległości, którą gościmy na płycie myślenickiego Rynku. Wcześniej mogliśmy zapoznać się z Ojcami Niepodległej, a teraz przedstawiamy historię legionistów w Karpatach. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z historią przedstawioną na tych planszach i cieszę się, że zwłaszcza młodzież może poznawać historię tych, którzy walczyli o naszą wolność – mówił burmistrz Jarosław Szlachetka do zebranych uczniów myślenickiego ogólniaka, otwierając wystawę wspólnie z Jerzym Kapłonem.