Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

piątek, 29 listopada 2019

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci braci Edwarda i Eugeniusza Ralskich

W piątek 29 listopada odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci urodzonych w Osieczanach braci Edwarda i Eugeniusza Ralskich.

Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie z udziałem m.in. Rektora Uniwersytetu Rolniczego, Dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, Sołtysa oraz członka Rady Sołeckiej z Osieczan i rodziny. Tablicę odsłonili: reprezentujący rodzinę Ralskich Wiesław Jawor oraz dyrektor Filip Musiał z IPN.

Prof. Edward Ralski (1901-1940) był wykładowcą Wydziału Rolniczego UJ, żołnierzem walk o niepodległość Polski w latach 1918-1921, oficerem rezerwy wojska polskiego, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r. Został aresztowany i uwięziony przez Sowietów w obozie w Starobielsku. Wiosną 1940 r. został zamordowany w Charkowie (Zbrodnia Katyńska).

Prof. Eugeniusz Ralski (1910-1981) był wykładowcą Wydziału Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej w Krakowie, żołnierz AK, organizator tajnego nauczania, członek struktur delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", więzień komunistycznego aparatu represji w latach 1946-1956.

Fot. Gazeta Myślenicka/ITV Myślenice