Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

poniedziałek, 25 listopada 2019

Piastowskie wahadło i Spytko z Melsztyna w Muzeum Niepodległości

W ostatni piątek, 22 listopada odbyło się kolejne spotkanie z historią. Tematem ubiegłotygodniowego wykładu było rycerstwo w średniowiecznej Polsce oraz prezentacja książki dr Łukasza Malinowskiego pt. Piastowskie wahadło.

Przybyli goście mogli się dowiedzieć się, gdzie i kiedy narodziła się idea rycerstwa, w jaki sposób postęp technologiczny wpłynął na elitaryzm klasy wojowniczej w społecznościach średniowiecznych, dlaczego rycerzy nazywano wojownikami Chrystusa i jak wyglądało pasowanie na rycerza. Prelekcji towarzyszył pokaz, w czasie którego rycerz Spytko II z Melsztyna zaprezentował swój bitewny ekwipunek oraz potencjał bojowy posiadanego oręża.

Kto nie był na wykładzie dr Łukasza Malinowskiego o rycerstwie w średniowiecznej Polsce i prezentacji najnowszej książki Dyrektora Muzeum Niepodległości niech żałuje. Atrakcją była prezentacja uzbrojenia i sposobu walki zaprezentowana przez rycerza Spytka z Melsztyna  – skomentował wiceburmistrz Mateusz Suder.
 

Kim był Spytko? Spytko II z Melsztyna był wojewodą krakowskim. Jest to jeden z najczęściej wymienianych w podręcznikach do historii Polski przedstawicieli panów Małopolskich. Panami małopolskimi określano elitę możnowładców, która miała realną władzę w czasie bezkrólewia po śmierci Ludwika Andegaweńskiego.

Fot. Gazeta Myślenicka