Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

wtorek, 14 maja 2019

Profilaktyka raka piersi - Mammobus 16 maja na rynku

W czwartek 15 maja 2019 w godzinach 9:00 - 17:00 na płycie Rynku w Myślenicach ustawiony zostanie mobilny Mammobus przeprowadzający bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w przedziale wiekowym 50 - 69 lat.

Projekt realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ma na celu zwiększenie zgłaszalności kobiet w wieku 50 - 69 lat do programu wczesnego wykrywania raka piersi prowadzonego metodą mammografii przesiewowej na terenie województwa małopolskiego. Badanie będzie przeprowadzone w Mammobusie specjalnie zaprojektowanym dla potrzeb mammografii. 

Badania w Myślenicach w roku 2019 odbędą się w dniach:

7 czerwca, 23 sierpnia, 26 września, 16 października, 12 grudnia w godzinach 9:00 - 17:00

Rejestracja telefoniczna pod numerem: 587 673 444

------

Rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet rodzajem choroby nowotworowej. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z powodu nowotworu, jest zbyt późne wykrycie choroby. Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, znacznie rzadziej umierają z powodu raka piersi. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne, w tym mammografię.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Panie będące w tej grupie wiekowej powinny poddawać się mammografii co dwa lata. Badanie trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest profilaktyczny program wczesnego wykrywania raka piersi nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia.

Z bezpłatnego badania w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały w ramach programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny, mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, a także nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Aby wykonać bezpłatnie mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. Informacje o placówkach realizujących program dostępne są w oddziałach wojewódzkich NFZ. Badanie można również wykonać w mobilnych mammobusach.