Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

poniedziałek, 09 września 2019

Straż Miejska apeluje - nie pal liści!

Jesienne porządki - ruszają kontrole i posypały się pierwsze kary za spalanie odpadów w ogrodach i utrudnianie przeprowadzenia kontroli. Niektórzy z mieszkańców zebrane na podwórkach stare liście, szczątki traw i gałęzie spalają w ogniskach. Do ognisk trafiają również odpady niebezpieczne dla środowiska i w konsekwencji groźne dla naszego zdrowia, za które można zapłacić nawet 5000 zł kary!

Odpadów ulegających biodegradacji nie można spalać – mieszkańców, gromadzących odpady selektywnie prosimy o wrzucanie ich do czarnych worków lub brązowych. Co istotne można je także osobiście dostarczać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie ZUO. Jak wykazują kontrole straży miejskiej - nie wszyscy o tym pamiętają. Tymczasem za spalanie odpadów roślinnych grozi mandat do 500 zł lub kara grzywny do 5000 zł.

Palenie na otwartych przestrzeniach – np. w ogrodach – liści, gałęzi i trawy, czyli tzw. odpadów biogennych, przyczynia się do niebezpiecznych dla zdrowia przekroczeń poziomów stężeń pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 w powietrzu. Przypominamy też, że zgodnie z przyjętą przez Samorząd Województwa Małopolskiego uchwałą antysmogową, zabronione jest nawet palenie w piecach drewnem o wilgotności powyżej 20 procent.

Natomiast jeśli nadal ktoś miałby wątpliwości, co można spalać w piecu, a czego nie należy, reguła jest prosta: nie powinno się palić niczego poza dobrej jakości węglem na który musimy mieć odpowiedni certyfikat lub odpowiedniej wilgotności, nielakierowanym, niezanieczyszczonym drewnem.

- Spalanie odpadów jest bardzo szkodliwe, karygodne i w zależności od tego czy osoba paląca śmieci zdaje sobie z tej szkodliwości sprawę czy też nie bardzo podłe i głupie. Każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie. Kary dla tych, którzy nie będą chcieli się podporządkować zapisom uchwały, mogą uszczuplić domowy budżet – wyjaśnia Tomasz Burkat, komendant Straży Miejskiej w Myślenicach.

Warto po raz kolejny przypomnieć wszystkim mieszkańcom, że strażnicy miejscy w zakresie kontroli posesji pod kątem spalania odpadów na podstawie stosownej ustawy i uprawnień nadanych przez burmistrza mają prawo wejść na teren nieruchomości i sprawdzić co jest spalane w piecu czy w ogrodzie. Uprawnienia do kontroli daje strażnikom miejskim ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska. Jeden z mieszkańców naszej gminy, który utrudnił przeprowadzenie takiej kontroli otrzymał w sądzie grzywnę w wysokości 2000 zł. Dlatego przypominamy; podmiot, który osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, zgodnie z art. 225§1 kk podlega odpowiedzialności karnej (do 3 lat pozbawienia wolności).