Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

poniedziałek, 25 listopada 2019

Straż Miejska prowadzi kurs samoobrony dla kobiet

"Masz prawo bronić swoich granic fizycznych i psychicznych" - to hasło przewodnie IX edycji myślenickiego bezpłatnego kursu samoobrony dla kobiet pod nazwą „Bezpieczna Kobieta”.

Po raz kolejny Straż Miejska przy współpracy instruktorów z myślenickich klubów i wsparciu sponsorów prowadzi bezpłatne zajęcia z samoobrony dla pań. Kursy corocznie cieszą się dużą popularnością wśród kobiet z naszego regionu.

Intensywne szkolenie zwiększa poczucie bezpieczeństwa kobiet, pozwala zdobyć wiedzę pomocną w przewidywaniu niebezpieczeństw i rozwinąć umiejętności stosowania odpowiednich działań zapobiegawczych. W trakcie trzydniowych zajęć kursantki doskonaliły umiejętności, jak szybko reagować i prawidłowo oceniać zagrożenie, bronić się adekwatnie do ataku, stosować skuteczne techniki w bliskim kontakcie z przeciwnikiem, w tym aktywować wrażliwe punkty na ciele człowieka. W czwartym dniu szkolenia zaplanowano walkę wręcz z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, które znajdują się w zasięgu naszego wzroku lub które mamy przy sobie. W finałowym spotkaniu panie będą mogły pod okiem instruktorów również brać udział w turnieju strzeleckim o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.

- Panujące powszechnie przekonanie, że kobiety to słaba płeć, że łatwiej poddają się paraliżującemu strachowi, że postrzegane są jako ofiary łatwiejsze do pokonania niż mężczyzna to stereotypy, które nasze kursantki chcą zmienić. Płeć nie jest żadnym ograniczeniem i nie może być powodem dyskryminacji. Na zajęciach kursantki przekonują się, że najlepszym narzędziem do obrony jest umysł napastnika – czyli odegranie roli nie uległej ofiary, lecz broniącej się kobiety, która głośno woła o pomoc. Pomimo mniejszej siły fizycznej i masy mięśniowej panie doskonale sobie radzą w trakcie wykonywania technik samoobrony nadrabiając szybkością, zwinnością, a przede wszystkim wykorzystują element zaskoczenia. Już teraz w tym miejscu pragnę podziękować wszystkim kursantkom za liczy i aktywny udział, za wielkie zaangażowanie, za wspaniałą atmosferę, za entuzjazm, za ciepłe przyjęcie, za cudowną atmosferę i za poczucie, że to co zrobimy było i jest dla Was ważne - Tomasz Burkat, komendant Straży Miejskiej, instruktor i organizator kursu.