Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

czwartek, 26 marca 2020

STOP wypalaniu traw!

Strażnicy miejscy co roku przestrzegają! W pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie i zwierzęta, pomimo tego sezon na głupotę właśnie się rozpoczął. Wypalanie traw bywa przyczyną pożarów, które niejednokrotnie kończą się tragicznie. Niestety przekonał się o tym  dzisiaj mieszkaniec Drogini.

Dyżurny operacyjny zadysponował zastępy JRG Myślenice oraz OSP Droginia, które po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdziły pożar suchej trawy na powierzchni około 50 arów. Na miejscu znajdowała się również osoba poszkodowana z oparzeniami kończyn dolnych. z oparzeniami kończyn dolnych. Strażacy natychmiastowo przystąpili do akcji gaśniczej oraz udzielania KPP osobie poszkodowanej z wykorzystaniem posiadanego sprzętu. Udzielono jej wsparcia psychicznego, założono opatrunki hydrożelowe, żel schładzający, opatrunki osłaniające. W trakcie działań gaśniczych na miejsce przybył zadysponowany ZRM, który zabrał osobę poszkodowaną do szpitala – czytamy na stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach.

Pamiętajmy! Zawsze w takich pożarach giną zwierzęta, a czasem i ludzie. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób. O tym, jak groźny jest ogień na łące może świadczyć, że rozprzestrzenia się on z prędkością ponad 20 km na godzinę (szybki bieg to prawie 19 km/h). Swoje robi także wiatr, dlatego pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na lasy, zabudowania.

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych szkodliwych zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Trucizny te przenikają do ziemi i wód gruntowych.
Osoba, która poprzez wypalanie traw decyduje się niszczyć środowisko, zagraża bezpieczeństwu zwierząt i ludzi musi liczyć się z karą grzywny do 5000 złotych. A w szczególnych przypadkach gdy wywołany pożar zagrozi życiu lub zdrowiu osób z karą do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto rolnicy narażają się na utratę unijnych dotacji w części lub w całości.
Jeśli zauważyłeś taką sytuację – Zareaguj!

Straż Pożarna, 112 Numer Alarmowy.

fot. PSP Myślenice, Straż Miejska