Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

wtorek, 11 czerwca 2019

Strażacy oraz członkowie GPR z nowym sprzętem ratowniczym!

Realizacja tego zadania w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Myślenice ma na celu zwiększenie skuteczności ratownictwa i zmniejszenie strat po pożarowych poprzez wyposażenie strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych oraz członków Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w sprzęt termowizyjny i noktowizor.

- W ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego, który w poprzedniej edycji zajął pierwsze miejsce w głosowaniu na zadania ogólnomiejskie, Gmina Myślenice wyposażyła myślenickie jednostki dbające na co dzień o nasze bezpieczeństwo w noktowizor oraz trzy kamery termowizyjne. Realizacja zadania przewidywała także szkolenie z obsługi tych urządzeń, które również sfinansowaliśmy z Budżetu Obywatelskiego. Niezwykle ciekawie było przyglądać się pracy strażaków oraz członków Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej podczas szkolenia dedykowanego użycia noktowizora, czy kamer termowizyjnych – mówił Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, który w ubiegłą niedzielę oficjalnie przekazał wyżej wymieniony sprzęt.

Łączny koszt realizacji zadania wyniósł 126 578 zł i został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego Gminy Myślenice. Uczestniczy szkolenia, aby wykorzystać sprzęt i nauczyć się jego obsługi wykorzystali między innymi specjalny trenażer ogniowy, dzięki któremu mogli wejść do zadymionego pomieszczenia, odwzorowującego warunki pożarowe.

- Kamera termowizyjna to bardzo skuteczne narzędzie ratownicze, które pozwala widzieć ciepło. Szczególnie przydatne będzie dla nas w razie konieczności poszukiwań zaginionych osób, różnego rodzaju wypadków czy też pożarów. Takie kamery ułatwiają widoczność podczas zadymienia i szczególnie strażakom może ułatwić dobranie odpowiedniej ilości środka gaśniczego, wody, czy piany, aby ograniczyć straty spowodowane działaniem takich środków. Noktowizor natomiast ułatwia widzenie w nocy i na pewno pomoże nam w naszej pracy, poprawiając tym samym bezpieczeństwo mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice – tłumaczy Krzysztof Druzgała, prezes Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z psami.