Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

środa, 12 czerwca 2019

Szóste Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem w Myślenicach

Na niespełna miesiąc przed szóstymi Międzynarodowymi Małopolskimi Spotkaniami z Folklorem 2019 na skwerze przy Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbyła się konferencja prasowa dotycząca zaproszenia na tegoroczny festiwal, który odbędzie się w kilku miejscowościach na terenie całego województwa, a stolicą folkloru na ten czas staną się Myślenice.

Festiwal folkloru rusza 8 lipca, a tradycyjnie do Myślenic oraz między innymi do Krakowa, Pcimia i Tarnowca przyjadą zagraniczne zespoły pieśni i tańca z najdalszych zakątków świata. Przez dziesięć dni artyści będą prezentować własną kulturę ludową, poznając jednocześnie małopolskie zwyczaje i tradycje.

Honorowy patronat nad tegorocznymi Międzynarodowymi Małopolskimi Spotkaniami z Folklorem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, natomiast organizatorami są Gmina Myślenice oraz Województwo Małopolskie przy współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu, Myślenickim Towarzystwem Kultury oraz Małopolską Szkołą Gościnności w Myślenicach.

- Warsztaty rękodzieła, kiermasze, koncerty, prezentacje czy interesujące spotkania – to wszystko czeka na uczestników Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem w Myślenicach. W tym roku już po raz szósty artyści z całego świata spotkają się w Małopolsce, by wspólnie świętować, prezentować elementy swojej tradycji i dzielić się tym co w kulturze ludowej i zwyczajach danego kraju najpiękniejsze. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan oraz turystów do wspólnej, kulturowej podróży – mówiła podczas konferencji Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego.

W konferencji wzięli udział także Jarosław Szlachetka – burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Piotr Szewczyk – dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem oraz radni Sejmiku Województwa Małopolskiego Robert Bylica i Stanisław Bisztyga.

- Jest mi bardzo miło, że Myślenice już po raz szósty będą gościć uczestników tego festiwalu. Na te jedenaście dni Myślenice staną się sercem krajowego i międzynarodowego folkloru, swoistą stolicą światowego folkloru. Reprezentacje krajów z całego świata będą mogły nie tylko zaprezentować się na naszych scenach, ale także będą mieli okazję poznać bogactwo naszej kultury i historii oraz mamy nadzieję, że staną się ambasadorami polskiej gościnności w swoich krajach. Zapraszam do Myślenic, zapraszam do Małopolski i z tego miejsca serdecznie dziękuję zarządowi województwa małopolskiego za całokształt wsparcia, które w tym roku szczególnie wzmocni potencjał logistyczny Międzynarodowych Spotkań z Folklorem w Małopolsce – dodał podczas konferencji Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

W tym roku do Myślenic przyjadą zespoły z Korei Południowej, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Chińskiego Tajpej, Rumuni, Serbii i Polski. Organizatorzy wciąż czekają ponadto na potwierdzenie z Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki) w sprawie udzielenia wiz dla artystów z Botswany. W sumie na scenie zaprezentuje się 300 artystów.

Gośćmi specjalnymi, którzy zadbają o część artystyczną będą: Dj Kuba Kozak (Myślenicki Bal Tropikalny), Psio Crew oraz Bum Bum ORKeSTAR.

- Wydarzenie od samego początku obsługują wolontariusze. Każdego roku jest to 60 osób. W tym roku mieliśmy ponad 90 zgłoszeń z całej małopolski. Przez sześć lat przy festiwalu pracowało w sumie 360 wolontariuszy i współpracowników. Zadbamy o to, aby nasi goście czuli się w Małopolsce jak najlepiej. Istotnym elementem w programie jest dla nas czas na poznawanie miejsc pamięci związanych z ofiarami holokaustu, bohaterskich czynów Polaków, św. Janem Pawłem II, ale także atrakcyjnych turystycznie, jak: Wieliczka, Kraków czy Zakopane – tłumaczy Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem

Tegoroczna edycja Festiwalu obfitować będzie w atrakcyjne wydarzenie. Oficjalnie odbędzie się 49 różnych wydarzeń od warsztatów rękodzieła, przez warsztaty taneczne, aż do koncertów, spotkań i animacji. Nowością na tym festiwalu będzie Myślenicki Bal Tropikalny w piątek 12 lipca na Rynku w Myślenicach. Zagra DJ Kuba Kozak, a tropikalne basy i hałasy z Puszczy Amazońskiej przeplatają się w jego setach z wysokimi, głośnymi brzmieniami bałkańskich trąbek, melodiami arabskimi z zachodniej Sahary i Syrii, szalonymi indyjskimi śpiewami i białymi głosami z Ukrainy. Globalna Folkoteka podbita głębokim basem. Nie da się przy niej siedzieć spokojnie.

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest prezentowanie zagranicznym artystom polskiej i małopolskiej kultury. W międzynarodowym środowisku artystów, polska kultura i tradycja są elementami integrującymi przedstawicieli różnych regionów świata. Odwoływanie się do bardzo tradycyjnych form folkloru, a jednocześnie eksponowanie twórczych przeobrażeń muzyki źródeł, tańca czy rzemiosła ludowego sprawia,  że tradycja ożywa na nowo inspirując międzypokoleniowo widzów i uczestników Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Pełny program tegorocznego festiwalu można znaleźć na stronie: festival.myslenice.pl

fot. UMWM oraz Gazeta Myślenicka