Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

środa, 13 marca 2019

Wichura wyrządziła szkody w Gminie Myślenice

Przez porywisty wiatr przekraczający 100 km/h w nocy z niedzieli na poniedziałek na terenie Gminy Myślenice uszkodzonych zostało około 13 budynków mieszkalnych osób prywatnych. Wichura wyrządziła też szkody przy dwóch przedszkolach, dziewięciu Szkołach Podstawowych, jednej placówce kultury oraz czterech obiektach sportowych.

- Dziękuję strażakom ochotnikom z całej gminy za ich niejednokrotnie niebezpieczną i pełną poświęcenia  służbę przy usuwaniu skutków wichury. Żywioł, który nawiedził naszą gminę spowodował wiele strat, ale na szczęście tylko materialnych – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Najwięcej wyjazdów w ciągu ostatniego weekendu do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków porywistego wiatru odnotowały jednostki OSP Głogoczów oraz OSP Krzyszkowice. Jedna z komisji powołana przez burmistrza do spraw szacowania strat zajmuje się zgłoszeniami przyjmowanymi bezpośrednio od mieszkańców. Mogą oni liczyć na pomoc w formie zasiłku celowego do 6.000 zł , a w szczególnych przypadkach (ze środków rezerwy celowej budżetu państwa) na remont uszkodzonego budynku do 20.000 zł. Druga komisja szacuje szkody w infrastrukturze komunalnej należącej do Gminy Myślenice.

Podczas wichury uszkodzone zostały między innymi dach i komin w Szkole Podstawowej w Bęczarce, częściowo dach na Przedszkolu Samorządowym w Bęczarce, wolnostojący komin oraz część ogrodzenia przy Szkole Podstawowej w Trzemeśni, czy też odpadające dachówki na Przedszkolu Samorządowym nr 4 przy ul. Berka Joselewicza.

- Straty zarówno na mieniu publicznym jak i prywatnym wciąż są szacowane. Zgłoszenia od mieszkańców wpływają zarówno do Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach jak i do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Trudno na ten moment oszacować kwotę na jaką wycenione zostaną poniesione straty spowodowane wichurą, gdyż prace komisji mają potrwać jeszcze do końca tygodnia i wciąż można zgłosić szkodę w swoim domu czy budynku gospodarczym – dodaje burmistrz Myślenic.