LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Kultura

wtorek, 14 lutego 2023

680-lecie lokacji Myślenic - podsumowanie roku jubileuszowego

Ubiegły rok upłynął pod znakiem obchodów jubileuszu 680-lecia lokacji Myślenic. Wspólnie z mieszkańcami oraz sympatykami naszego miasta uczciliśmy jego okrągłe „urodziny”, biorąc udział w wielu uroczystościach, upamiętniających tę wyjątkową rocznicę. W bogatym planie znalazły się różnorodne imprezy, odbywające się na przestrzeni kolejnych miesięcy, skierowane zarówno do dzieci, pasjonatów sportu czy miłośników odmiennych kultur. Zapraszamy na krótkie podsumowanie wydarzeń powiązanych ze wspomnianym świętem.

Co się działo w roku jubileuszowym?

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych mieszkańcach miasta, przygotowując dla nich interesujące atrakcje podczas Myślenickiego Dnia Dziecka. W trakcie tego wydarzenia w Parku Miejskim im. Jana Izydora Sztaudyngera na Zarabiu odbywały się liczne warsztaty artystyczne, gimnastyczne, muzyczne, ale również te niosące ze sobą wartość edukacyjną, takie jak prelekcje przeprowadzone przez Straż Miejską czy szkołę języka angielskiego. Ponadto, poprzez zabawę dzieci mogły poznać bliżej historię miasta, a to za sprawą zajęć opracowanych przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Jubileusz 680-lecia lokacji Myślenic przejawiał się też podczas wielu imprez sportowych, zorganizowanych w ubiegłym roku na terenie Gminy Myślenice. Wśród nich wyróżnić można m.in. finał rozgrywek siatkówki plażowej w ramach cyklu Plaża Open 2022 lub festiwal Extreme Jam, podczas którego zawodnicy rywalizowali w różnorodnych dyscyplinach: Enduro MTB, Downhill, 3x3 Basketball, Ninja Kids Race, Skateboarding oraz Hulajnogi. Szczególnym wydarzeniem dla myśleniczan stało się otwarcie dla zwiedzających starej skoczni narciarskiej K-45 zlokalizowanej na zboczach góry Uklejna.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się VIII edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, z powodu której do Myślenic zjechali turyści z całego świata. Tym razem w naszym mieście gościli artyści z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Meksyku, Palestyny, Rumunii, Serbii oraz z Kenii. W planie imprezy znalazły się występy artystyczne, a także zajęcia przybliżające kuchnię i kulturę poszczególnych krajów. Dodatkowo, w ramach wspomnianego jubileuszu, na scenie pojawili się popularni Polscy muzycy – Kayah, Enej oraz Golec uOrkiestra.

Z myślą o pasjonatach historii, Muzeum Niepodległości w Myślenicach przeprowadziło Turniej Myślimira czyli wydarzenie rekonstrukcyjne, będące świetną okazją do pogłębienia wiedzy na temat dawnych zwyczajów. Uczestnicy w ciągu dwóch dni mogli wziąć udział w zmaganiach turniejów bojowych, rzutu oszczepem, łucznictwa lub warsztatach tkactwa, wikliniarstwa czy średniowiecznego barda.

12 czerwca natomiast miały miejsce główne uroczystości jubileuszowe, kiedy to na myślenickim Rynku zaprezentowano widowisko artystyczne pn. „Vivat Myślenice” przygotowane przez lokalne grupy artystyczne pod kierownictwem Andrzeja Starowicza. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Orkiestra pod batutą Wojciecha Zwiernika, Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Myślenice, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Chór „Hura”, Zespół wokalny Cantata pod dyrekcją Moniki Szymskiej, Magdalena Starzec, Grupa Teatralna Misterium, Andrzej Horabik, a zwieńczeniem imprezy był wieczorny koncert Mateusza Ziółko. Uroczystości zostały poprzedzone Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej.

11 listopada – w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także założenia Myślenic– burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka przekazał na Rynku klucze do miasta na ręce Józefa Piłsudskiego, natomiast w siedzibie MOKiS-u zaprezentowano mural z okazji jubileuszu Myślenic, ukazujący najważniejsze chwile w dziejach miasta.

Więcej na temat wspomnianych oraz innych wydarzeń w filmie podsumowującym 2022 rok.