Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Najważniejsze wydarzenia

 

MYŚLENICKI FESTIWAL LATA

Święto miasta znane dawniej pod nazwą "Dni Myślenic", organizowane jest już od ponad 15 lat. Odbywa się cyklicznie co rok w okresie letnim. Jest to seria koncertów, happeningów, przedstawień i konkursów, w których uczestniczą nie tylko mieszkańcy miasta, ale również licznie w tym okresie przebywający w Myślenicach turyści. W tym czasie organizowane są liczne imprezy towarzyszące: wystawy, wernisaże, spotkanie poetyckie, odczyty itp.
Festiwal już na stałe zagościł na plaży trawiastej w rekreacyjnej części miasta, Zarabiu. Ich ukoronowaniem są wieczorne koncerty na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej. W Myślenicach gościły już takie zespoły jak: Dżem, Perfect, Myslovitz, Maryla Rodowicz, Hey, Blue Cafe, Golec uOrkiestra, Budka Suflera i soliści: Patrycja Markowska ,Urszula, Robert Kasprzycki, Kult, T-Love, Pectus, Bracia, Lemon, Afromental. Również we wszystkie dni, po koncercie głównym odbywa się dyskoteka, która zawsze trwa do białego rana. Co warte podkreślenia, wszystkie koncerty są bezpłatne dlatego mieszkańcy miasta bardzo licznie w nich uczestniczą.


RUNMAGEDDON

Już od paru lat na terenie myślenickiego Zarabia, odbywa się najbardziej ekstremalny cykl biegów z przeszkadomai w Polsce. To wydarzenie nastawione na dobrą zabawę, do której pretekstem jest wysiłek fizyczny i rywalizacja o miano najtwardszego zawodnika. Od zwykłego wyścigu biegowego runmageddon różni się tym, że trasa usiana jest przeszkodami, których nie da się ominąć. Konieczne jest więc czołganie się w błocie, skakanie, wspinanie po linie rozwieszonej nad wodą, przedzieranie się przez gęsty dym, wdrapywanie się po ogromnych kostkach lodu i przechodzenie pod zawieszonymi nisko nad ziemią zasiekami. Organizatorzy Runmageddonu dokładają wszelkich starań, aby pokonywanie ustawionych przeszkód dostarczało iście piekielnych wrażeń. I od pierwszej edycji rzeczywiście im się to udaje, ponieważ zdecydowana większość zawodników wpadała na metę biegu wyczerpana, ale szczęśliwa.
Runmageddon to doskonała propozycja dla biegaczy znudzonych biegami ulicznymi oraz fanów dobrej zabawy. Na każdą edycję przygotowuje się przeszkody, które sprawią, że nikt nie będzie narzekał na nudę. Uczestnicy Runmageddonu pytani o motywację do startu w biegach ekstremalnych, najczęściej wskazują potrzebę zmiany trybu życia, dążenie do samorealizacji oraz chęć robienia rzeczy odbiegających od rutyny, przełamujących nudę. Duże zainteresowanie startem w runmageddonie potwierdza, że kobiety, podobnie jak mężczyźni, chcą spędzać wolny czas w sposób aktywny, który pomoże im się rozwijać lub po prostu dobrze bawić.


RAJD ŻUBRÓW

Międzynarodowy Rajd Żubrów jest jedną z najstarszych imprez samochodowych w naszym kraju. Rajd jest organizowany przez Automobilklub Krakowski dla byłych zawodników, działaczy sportu samochodowego, posiadaczy pojazdów zabytkowych oraz gości specjalnych. Rozpoczyna się on od prezentacji pojazdów, a następnie odbywa się  właściwa część w postaci przejazdu około 200 kilometrową trasą rajdu. Start wyścigu odbywa się na myślenickim Rynku, poprzez specjalnie wyznaczone odcinki i tereny pozamiejskie kończy on swój bieg w Zakopanem. Pierwszy Rajd Żubrów wystartował 12 listopada 1966 spod Wielkiej Krokwi w Zakopanem, wtedy jeszcze pod nazwą I Ogólnopolski Rajd Działaczy i Sympatyków Sportu Samochodowego. Komandorem rajdu został inicjator pomysłu stworzenia tych zawodów Sobiesław Zasada. Piękną ideą przewodnią tej imprezy było, że to czynni zawodnicy organizują rajd dla działaczy i byłych zawodników. Taki model organizacyjny ukształtował się na wiele lat, dopóki wymogi profesjonalnego podejścia do organizacji nie sprawiły, że główny ciężar organizacyjny przesunął się w innym kierunku.
Przez 50 lat nieprzerwanego istnienia, Rajd nabrał prestiżu jak również poszerzyło się grono osób mogących w nim uczestniczyć. Oprócz działaczy i czynnych zawodników, do Rajdu mogą przystąpić fani automobilizmu. Ograniczenie dotyczy jedynie maszyn biorących udział w Rajdzie – mogą to być samochody produkowane seryjnie. Celem nadrzędnym jest aby impreza ta nie miała tylko charakteru sportowej rywalizacji, ale była również okazją do spotkania się w gronie przyjaciół z rajdowych tras, pasjonatów i miłośników sportu samochodowego.


MIĘDZYNARODOWE MAŁOPOLSKIE SPOTKANIE Z FOLKLOREM

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to ciekawa propozycja z zakresu kultury ludowej. Festiwal odbywa się w okresie wakacji na terenie Województwa Małopolskiego i obejmuje swym zasięgiem wiele różnych miast, w tym Myślenice, gdzie usytułowana jest główna scena. Głównym jej celem jest promocja dziedzictwa kulturowego Małopolski oraz prezentacja wartości kultur etnicznych innych krajów świata, jak również aktywizacja i motywacja do rozwoju swojego programu, twórczości oraz działalności różnego rodzaju organizacji i grup o charkterze ludowym. Koncerty i inne występy odbywają się z wykorzystaniem miejscowych obiektów teatralnych, ośrodków kultury, amfiteatrów i scen plenerowych.
Spotkania z najlepszymi zespołami z całego świata, służą jako platforma wymiany doświadczeń w budowaniu jakości i sieci kontaktów między grupami uczestniczącymi w kolejnych edycjach festiwalu. Promocja różnorodności kulturowej jest, bowiem jednym z najistotniejszych elementów idei tego przedsięwzięcia. Odkrywanie i osobiste doświadczanie różnic, zwyczajów czy odmienności ma prowadzić do chęć poznania wartości własnego regionu.


MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Warsztaty organizowane są co roku w okresie wakacyjnym przez Towarzystwo Przyjaciół Francji "Ziemia Myślenicka", a nade wszystko przez jego założycieli - Alinę i Jana Funków. W imprezie oprócz polskich artystów uczestniczą goście z Francji, Ukrainy, Słowacji, Japonii, Niemiec, Rosji, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Ukrainy, Meksyku, etc.
W ciągu dwóch tygodni warsztatowej pracy odbywają się zajęcia bodaj ze wszystkich technik plastycznych: pastele, malarstwo olejne, rzeźba, linoryt, fotografia, tkactwo, instalacje, ceramika, grafika i wiele, wiele innych. Podczas imprezy odbywają się również warsztaty muzyczne i teatralne.
Warsztaty to świetny sposób nie tylko na podniesienie swoich umiejętnościach artystycznych w wielu technikach, ale oryginalnego spędzeniach wakacji. Uczestnicy podkreślają wspaniałą atmosferę towarzyszącą imprezie, gościność Myśleniczam i twórczy klimat sprzyjający tworzeniu. Między uczestnikami nie widać żadnych różnic językowych, rasowych, a wszystkich łączy jedna pasja, pasja tworzenia. W warsztatach biorą również udział osoby niepełnosprawne. Ukoronowaniem imprezy jest wernisaż na jej zakończenie, na którym prezentowane są najlepsze prace nie tylko w Myślenicach, ale również w Libiążu i innych miejscowościach.