LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.


Miasta partnerskie


 

Lüdenscheid (Niemcy)

Ramowe porozumienie o partnerskiej współpracy między Myślenicami a Lüdenscheid, w ramach działań komunalnych, gospodarczych, handlowych, kulturalnych, oświatowych i sportowych zostało podpisane 1 września 1989 roku. Współpraca z niemieckim miastem bliźniaczym przebiega przede wszystkim na płaszczyźnie: kulturalnej, sportowej, a także międzynarodowej wymianie młodzieży. Do wzajemnych spotkań dochodzi systematycznie, co roku. Pomiędzy mieszkańcami Myślenic i Lüdenscheid zawiązały się prawdziwe przyjaźnie, które okazały się najlepszym świadectwem polsko - niemieckiej współpracy. W 2014 roku Myślenice i Lüdenscheid świętowały 25 lecie współpracy.
http://www.luedenscheid.de/
 

 


Bełchatów (Polska)

Współpraca prowadzona od 2003 roku. Bełchatów, to jedno z największych miast regionu łódzkiego, znane w Polsce przede wszystkim z najmłodszej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Aktywna współpraca prowadzona w sferze wzajemnej wymiany doświadczeń gospodarczych, kulturalnych i społecznych owocuje dziś zdecydowanym partnerstwem i przyjaźnią. Różnice, które dzielą obydwa miasta sprawiają, że wzajemna wymiana doświadczeń nabiera nie tylko symbolicznego charakteru, ale także praktycznej wymiany inicjatyw gospodarczych.
http://www.belchatow.pl/ 


Tinqueux (Francja)

Porozumienie o współpracy pomiędzy Myślenicami a Tinqueux zostało podpisane w grudniu 2005 roku podczas uroczystego spotkania przedstawicieli obydwu miejscowości. Relacje między Tinqueux a Polską są jednak o wiele dłuższe, a to za sprawą działającego we francuskiej miejscowości Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko Francuskiej.  Dzięki pracy stowarzyszenia mieszkańcy Tinqueux mają okazję poznania polskiej kultury i zwyczajów. To właśnie dzięki ogromnej  pracy stowarzyszenia, udało się w 2005 roku podpisać oficjalne porozumienie o współpracy. Współpraca obydwu miast opiera się przede wszystkim na wymianie kulturalno - oświatowo - sportowej. Daje również szansę na wzajemne poznanie praktyk stosowanych w codziennej pracy samorządów polskiego i francuskiego. Tinqueux położone jest w regionie Szampanii niedaleko byłej stolicy Francji - Reims.
http://www.ville-tinqueux.fr/


 


Csopak (Węgry)

Porozumienie o współpracy pomiędzy Myślenicami a Csopakiem zostało podpisane w listopadzie 2005 roku. Csopak dołączył do myślenickiej rodziny miast partnerskich stając się jednocześnie czwartym zaprzyjaźnionym z Myślenicami europejskim miastem. Niecodzienną piękność Csopak zawdzięcza zróżnicowanemu brzegowi Balatonu, dwóm porosłym trzciną zatokom, wspinającym się na stoki winnicom. Przycupnięte między nimi stare piwnice winne i porośnięte lasami stoki podgórza Csákány-hegy i Öreg-hegy, które od północy otaczają miejscowość, podnoszą urok pejzażu. Csopak jest perłą północnego brzegu Balatonu. Przepiękne, malownicze położenie przyciąga artystów, szukających wytchnienia turystów i miłośników przyrody. Woda Balatonu i piękny krajobraz, zadbana plaża, wyjątkowa panorama brzegowa, wszystko to razem przyczynia się dobrego samopoczucia i wypoczynku przebywających tu gości. http://www.csopak.hu/


 


Spiska Nowa Wieś (Słowacja)

Nowa Spiska Wieś jest najnowszym partnerem Myślenic. Porozumienie o współpracy pomiędzy miastami zostało podpisane w 2015 roku. Nowa Spiska Wieś jest położona we wschodniej Słowacji, w historycznym regionie Spisz. Do największych atrakcji miasta niewątpliwie należą: najwyższa na Słowacji wieża kościelna (kościół pw. Wniebowzięcia NMP), czy też wybudowany w stylu secesyjnym budynek Reduty z XIX wieku. W bliskiej odległości miasta znajduje się znany w Polsce i chętnie odwiedzany przez polskich turystów park Słowacki Raj, a także Zamek Spiski – będący jednym z największych kompleksów zamkowych w środkowej europie.
http://www.spisskanovaves.eu/