LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Strefy aktywności gospodarczej

Na terenie Gminy Myślenice działają obecnie dwie Strefy Aktywności Gospodarczej: działająca na terenie miasta strefa przemysłowa "Dolne Przedmieście" oraz strefa "Jawornik/Polanka".


Efektem wieloletnich starań na terenie Myślenic, w dzielnicy Dolne Przedmieście, utworzono strefę aktywności gospodarczej, którą sukcesywnie od 2000 roku wyposażano w niezbędną infrastrukturę i zaplecze techniczne, aż do kompleksowego utworzenia oferty inwestycyjnej spełniającej oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów. Już w drugiej połowie lat 90 lokalny samorząd opracował i wdrożył Strategię Rozwoju Gospodarczego. Realizacja jej założeń przyczyniła się, w znacznym stopniu do poprawy warunków inwestowania i wzrostu aktywności gospodarczej. Pierwszej aktualizacji strategii dokonano w 2000 roku, a następnie w 2004 r. w Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2005 - 2013 oraz w 2007 w Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2007 - 2015. Na terenie Gminy Myślenice działa także druga strefa aktywności gospodarzej - "Jawornik/Polanka".

Pierwszym dużym inwestorem, który zdecydował się zainwestować w Myślenicach była firma Cooper Standard Automotiv Polska producent akcesoriów samochodowych. Zakład produkcyjny rozpoczął działalność w 2007 roku, jednak rozmowy o zasadach współpracy prowadzono już od 2005 roku. Po Cooperze byli następni kluczowi inwestorzy. Firma Polplast Polska Sp. z o.o, czy Lorenz&Wiktor.

Najlepsi w Małopolsce

Konsekwentne działania w rozwoju gospodarczym Myślenic zostały dostrzeżone przez ogólnopolskich ekspertów już w 2007 roku i strefa aktywności gospodarczej na Dolnym Przedmieściu otrzymała prestiżowy tytuł "Grunt na medal" - najlepszej strefy gospodarczej w Małopolsce.


Strefy współcześnie

Obecnie strefy aktywności gospodarzej spełniają niezwykle istotną rolę w stwarzaniu korzystnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz przyciągania nowych inwestorów do Myślenic. Strefa Przemysłowa "Jawornik/Polanka" z ofertą inwestycyjną 60 ha - w całości stanowiącą własność prywatną, a także strefa przemysłowa "Dolne Przedmieście" w Myślenicach o powierzchni 15,08 ha. W strefie Jawornik stworzono blisko 600 miejsc pracy, zaś w strefie "Dolne Przedmieście" zatrudnienie znajduje blisko 800 osób. Do największych pracodawców w strefach zaliczają się m. in.:

- Cooper Standard Automotive Polska Sp. z o. o.
- Polplast Polska
- Jutax (Jawornik)
- Meble Ryś (Jawornik)

 

strefa_3 strefa_4