LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Lokalizacja i dojazd

 

Gmina Myślenice położona jest w południowej części województwa małopolskiego, 30 km od Krakowa na obszarze 153, 7 km kw. W skład gminy wchodzi 17 sołectw (Myślenice zajmują 30,1 km kw.) Miasto położone jest na wysokości 315 m. n.p.m. nad rzeką Rabą. Otoczone są wzniesieniami Dalinu, Chełmu i Uklejny. Na gminę składają się obok Myślenic miejscowości: Bęczarka, Borzęta, Bulina, Bysina, Chełm, Droginia, Głogoczów. Jasienica, Jawornik, Krzyszkowice, Łęki, Osieczany, Polanka, Poręba. Trzemeśnia, Zasań, Zawada. Ludność Miasta i Gmina Myślenice liczy 43 411  mieszkańców, w tym miasto 17 792.Urozmaicona rzeźba terenu, góry, wzniesienia, pagórki, doliny tworzą krajobraz chętnie podziwiany przez turystów i amatorów pieszych, rodzinnych wycieczek. Gminę otaczają wzniesienia Pogórza Wielickiego, które przechodzą w łagodne stoki opadające ku dolinie Raby. Od południa kotlinę zamyka pasmo Beskidu Makowskiego, o charakterystycznych wierzchołkach przypominających kształtem kopułę. Budowa geologiczna sprzyja powstawaniu licznych głęboko wyciętych dolin. Dorzecze Raby stanowi dziesiątki potoków spływających z północnych i północno - zachodnich zboczy Pasma Lubomira i Łysiny oraz południowych zboczy Pogórza Wielickiego. Północna część gminy o łagodniejszej rzeźbie terenu leży w zlewni rzeki Skawinki.

Myślenice i okolice są ważnym zapleczem turystycznyno - rekreacyjnym dla mieszkańców Krakowa i Śląska. Na początku XX w. powstała rekreacyjna cześć miasta - Zarabie.

Miejscowości wczasowe: Poręba, Trzemeśnia, Osieczany od lat przyjmują wczasowiczów w obiektach noclegowych róznego typu, oferujących nie tylko noclegi, ale wszystkie uroki wiejskiego życia. Myślenice są siedzibą gminy i powiatu myślenickiego.

METODY DOJAZDU

SAMOCHODEM
Myślenice leżą przy drodze krajowej E77 popularnie zwaną "zakopianką", ok. 30 kilometrów na południe od najważniejszego miasta Małopolski - Krakowa. Miasto położone jest na trasie Kraków - Zakopane.  Dane go GPS: 49*50'10.96" 19*56'19.37". Zobacz także google maps.

AUTOBUSEM
Do Myślenic można dojechać bezpośrednio autobusem PKS  z Krakowa i Zakopanego. Na dworcu PKS i okolicznych przystankach zatrzymują się wszystkie autobusy kursowe, miasto ma połączenie z głównymi miastami południowej i środkowej Polski. Dodatkowo na wszystkich trasach komunikacyjnych gminy kursują minibusy przewoźników prywatnych

SAMOLOTEM
Najbliższe lotnisko - to odległy od Myślenic o około 40 kilometrów, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Rozkład lotów oraz wszystkie szczegóły dotyczące lotniska można znaleźć na stronach internetowych Portu: http://www.lotnisko-balice.pl/

Szczegółowy plan miasta - mapa POLPLAN