LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

piątek, 02 lutego 2024

Edukacja ekologiczna z MZWiK Sp. z o.o. w Myślenicach

W dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie ma kształtowanie świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat. Ekologiczne postawy i odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego są niezwykle ważne dla przyszłości naszej planety, ale również dla poprawnego funkcjonowania branży WOD-KAN. Dobre nawyki wypracowane jeszcze w dzieciństwie procentują w przyszłości. W celu szerzenia działań proekologicznych, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka wspólnie z prezes MZWiK, Katarzyną Burdą w czwartek 1 lutego sygnował umowę na wsparcie realizacji działań edukacyjnych we wspomnianym zakresie.  

MZWiK we współpracy z Gminą Myślenice każdego roku przygotowuje ofertę warsztatów ekologicznych dla dzieci z naszej gminy. Obecnie realizowane są dwa flagowe projekty:

  • Warsztaty edukacyjne dla klas IV szkół podstawowych pod hasłem „Woda w przyrodzie” odbywają się corocznie w budynku MZWiK w miesiącach październik/ listopad. W 2023 roku uczestniczyło w nich 423 uczniów. Zajęcia podzielone są na część teoretyczną, w trakcie której uczniowie mają okazję dowiedzieć się, jak cennym zasobem w środowisku jest woda, jaką spełnia rolę oraz jaką drogę i jakie procesy musi przejść, zanim pojawi się w kranie a także co dzieje się z nią już po jej wykorzystaniu. Mogą także przekonać się, które czynności zużywają najwięcej wody a także nauczyć się jak zaoszczędzić wodę w warunkach domowych. Nowo nabytą wiedzę uczniowie wykorzystują w drugiej, konkursowej części warsztatów. Po zakończeniu cyklu warsztatów, każda grupa może wytypować jednego uczestnika, który w „Wielkim teście wiedzy” zawalczy o nagrodę dla swojej klasy. 
     
  • Zajęcia „Wodny Skarb” odbywające się w placówkach przedszkolnych przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-lat. Podczas zajęć, poprzez różnorodne formy zabawy, przekazujemy dzieciom fascynujące informacje na temat wody i jej właściwości oraz podkreślamy ważność ochrony zasobów wodnych w codziennym życiu. Omawiamy, skąd pochodzi woda w kranie oraz przedstawiamy etapy jej oczyszczania, tak aby była bezpieczna do spożycia. Podczas zajęć, przy użyciu kreatywnych zabaw, budujemy model sieci wodociągowej z klocków. Rozważamy również co można bezpiecznie wrzucić do toalety. Całość zajęć wzbogacamy praktycznymi doświadczeniami, które pozwolą dzieciom lepiej zrozumieć świat wody i jej znaczenie w życiu codziennym.